Basın Açıklamaları

İstanbul savaş planlarının merkezi olamaz!

Suriye’de, Irak’ta, Ukrayna’da ve Afganistan’da yaşanan çatışma ve iç savaşların gölgesinde bugün İstanbul’da önemli ve bir o kadar da tehlikeli bir toplantı yapılmaktadır. NATO’nun en yüksek askeri organı olan Askeri Komite Genelkurmay Başkanları Konferansı bugün İstanbul’da toplanmıştır.

Komşu ülkelerimiz Irak, Suriye ve Ukrayna’da yaşanan iç savaşların gölgesinde ve bu ülkelerin tam ortasında İstanbul’da yapılan bu toplantı, bu savaşları yürütenlerin ve planlayanların buluşmasıdır. Bu toplantıda ele alınacak olan sözde “NATO’nun doğu ve güney kanadındaki tehditler” gündemi, emperyalizmin yeni saldırı konseptinin belirlenmesi olarak okunmalıdır.

Çünkü ortada bir tehdit yoktur. Afganistan’dan, Irak’tan, Suriye’den ve Ukrayna’dan başta ülkemiz olmak üzere NATO ülkelerine nasıl bir tehdit oluştuğu akıl ve izanla açıklanabilecek bir durum değildir.

Tersine tehdit, saldırı ve saldırganlık bizzat emperyalizmden ve onun askeri gücü olan NATO’dan gelmektedir.

Afganistan ve Irak ABD tarafından işgal edilmiş; Suriye, yine ABD başta olmak üzere emperyalist güçlerin ve onların bölgesel işbirlikçi hükümetlerinin desteklediği bir terör politikasıyla çökertilmek istenmiş; Ukrayna ise, ABD ve AB emperyalizminin desteklediği faşist çetelerin darbesiyle iç savaşa sürüklenmiştir.

Emperyalizmin saldırganlığına karşı yerel ve bölgesel güçlerin direnci sürmektedir. Bu direnci kırmak, bölgede emperyalizmin saldırganlığını artırmak ve yeni bir saldırı konsepti belirlemek için İstanbul’da gerçekleşen bu toplantı, ülkemizin ve halkımızın çıkarlarıyla bağdaşmamaktadır.

Ülkemiz, Irak’ta, Suriye’de ve Ukrayna’da yaşanan savaşların bir parçası ve destekleyicisi olamaz. Dinci ve faşist terör gruplarının arkasında bulunan NATO’nun bir üyesi olmak ülkemiz için fayda sağlamıyor. Irak ve Suriye’de yaşananlar bunu açıkça göstermiştir.

İstanbul’da yapılan bu toplantıyı protesto ediyoruz. Emperyalistlere ve işbirlikçilerine karşı mücadelemizi büyüterek devam ettireceğiz.

Emperyalizmi yenebilecek tek gücün sosyalizm olduğunu bugün bir kere daha hatırlatmak istiyoruz.

Sosyalist Türkiye’de emperyalistlerle yapılan tüm işbirlikleri sona erdirilecektir.

Sosyalist Türkiye’de ülkemiz NATO üyesi olmayacaktır.

Türkiye Komünist Hareketi

To Top