Basın Açıklamaları

İstanbul Üniversitesi’nde işçi kıyımına son! Üniversite ticarethane değildir, özelleştirme adımları iptal edilmelidir!

Üniversitelerin bölünmesiyle birlikte ortaya çıkan fiyaskolara her geçen gün bir yenisi daha ekleniyor. Üniversitelerin alanlarını ranta açmayı, üniversiteleri şehir merkezlerinin dışına itmeyi amaçlayan bu uygulama, bugün kurulan yeni üniversitelerde özelleştirme ve işten çıkarma furyasıyla ilerlemektedir.

İstanbul Üniversitesi Sosyal Tesisleri’ne bağlı çalışan işçiler, Cerrahpaşa Üniversitesi’nin kantin ve otoparklarının özelleştirilmesi gündemiyle birlikte işten çıkarılma ile karşı karşıya.

Öğrencinin, bilimin, aydınlanmanın karşısında yer alan üniversite rektörlüğü, bugün de özelleştirme peşinde koşmakta ve emeğiyle geçinen, yıllardır üniversiteye hizmet eden işçileri bir çırpıda kapı dışarı koymanın yolunu aramaktadır.

Biz İstanbul Üniversitesi öğrencileri, kapitalizmin daha fazla kar elde etmek için, işçi sınıfını işsiz ve geleceksiz bıraktığını çok iyi biliyoruz.

Ve bu düzenle kavgalıyız!

Üniversite işçileri, üniversiteyi yıllardır ayakta tutmaktadır. Bir çırpıda kapı dışarı konmaları kabul edilemez!

Üniversite öğrencilerinin bu yaşananlara sessiz kalacağını düşünmek ise büyük bir gaflettir.

Bizler aklı isçi sınıfının onurlu mücadelesi ile ortak, emekçi halkına karşı sorumluluk duygusu ile okuyan, geleceğin işçileri, emekçileri olarak bu kavgada en önde yerimizi alırız.

Bugün de üniversiteye emek veren işçilerin sesini yükseltiyoruz!

Üniversitelerdeki özelleştirme adımları derhal iptal edilmeli, işçilerin işten atılmaları durdurulmalıdır.

İstanbul Üniversitesi TKH Gençliği

19.12.2019

To Top