Basın Açıklamaları

Kadın haklarına vurulmuş ağır bir darbedir!

Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi adıyla bilinen ve kadınlara yönelik şiddet ve aile içi şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin uluslararası anlaşmadan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesiyle çekilmesi şaşırtmamıştır.

İstanbul Sözleşmesi’nden ülkemizin çekilmesi kadın haklarına, kadınların eşitlik ve özgürlük taleplerine vurulmuş ağır bir darbedir!

AKP, daha önce Avrupa Birliği’ne şirin gözükmek için altına imza attığı anlaşmayı bu sefer başka siyasi hesaplarla geri çekmiştir. Daha önce altına imza attığı anlaşmadan bugün hangi gerekçeyle çekildiğini bile açıklayamayan AKP’nin, kadına yönelik şiddetin önlenmesinden rahatsız olduğu da açığa çıkmıştır! AKP’nin attığı bu adım kadın haklarına, özgürlüğüne ve eşitliğine karşı olduğunun da ispatıdır!

Üstelik, İstanbul adını taşıyan bir anlaşmadan Türkiye’nin çekilmesi ise bir başka garabettir!

Bir gece yarısı sade bir Resmi Gazete yazısıyla, sessiz sedasız, kamuoyundan kaçırırcasına ve doğrudan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasının çekilmesi kararı ise sinsilik ve AKP’nin takiyyeci özünün ortaya çıkmasıdır!

Son dönem insan hakları reformu ve yeni anayasa söylemi ile şirin gözükmek isteyen AKP’nin en temel insan hakkı olan kadın haklarına ve kadınlara yönelik şiddeti önleme anlaşmasına bile katlanamaması AKP’nin genleriyle ilgilidir:

AKP gerici ve kadın düşmanı bir partidir!

To Top