Basın Açıklamaları

Kemal Türkler, Türkiye işçi sınıfının mücadelesinde yaşıyor!

22 Temmuz 1980 tarihinde faşistler tarafından katledilen Kemal Türkler’i unutmadık unutmayacağız.

DİSK’in Kurucu Başkanlığı ve Maden-İş Başkanlığı yapan Kemal Türkler’in hayatı Türkiye işçi sınıfının kurtuluşuna adanmıştır. Bunu bilen sermaye iktidarı tam da bu yüzden bu cinayeti işlemiş, cinayetin failleri yıllarca sermaye sınıfı tarafından korunmuş ve en sonunda AKP iktidarı tarafından katiller serbest bırakılmıştır. 12 Eylül’ün hemen öncesinde işlenen bu cinayetin Türkiye işçi sınıfını korkutmak için yapıldığı açıktır. 

Bugün ekonomik kriz koşullarında Türkiye işçi sınıfı AKP ve sermaye iktidarının baskısı altındadır. Kârlarına kâr katan patronlar ve ekonomik krizi emekçilerin başına bela eden AKP iktidarı Türkiye’de yaşanan yoksullaşmanın, insanlık dışı yaşam ve çalışma koşullarının birinci elden sorumlusudur.

Türkiye işçi sınıfı işte tam da bu yüzden sermayeye ve gerici iktidara karşı Kemal Türkler’in açtığı yoldan kurtuluşu için yürüyecektir.

Partimiz Türkiye Komünist Hareketi işçi sınıfı mücadelesinin sürdürücüsü olarak Kemal Türkler’in bıraktığı mirasa sahip çıkmaya devam edecek ve mücadeleyi büyütecektir.

Kemal Türkler kavgamızda yaşıyor!

Anma programı:
Tarih: 22 Temmuz 2022 Cuma
Yer: İstanbul Topkapı Mezarlığı Suriçi Kapısı
Buluşma saati: 10:30

To Top