Basın Açıklamaları

Kocaeli Üniversitesi’nde Sınav Mağduriyeti Son Bulmalıdır!

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde alınan çevrimiçi sınav kararı öğrencileri mağdur etmektedir.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin yayınladığı çevrimiçi sınav yönergesinde öğrencilerin iki kamera ile sınava bağlanmaları istenmiştir. Bir kameranın sınava canlı yayın aracılığıyla dahil olmak, diğer kameranın ise öğrencinin sınav esnasında gözetlenmesi için sınav alanında bulunması şartı konmuştur. İki kamera ile sınava bağlanmayan öğrencilerin sınava alınmayacağı söylenmiştir. İmkanı olmayan öğrencilerin sınav tarihinden iki gün önce okula bildirmesi halinde okulda sınava girebileceği bildirilmiştir.

Uzaktan eğitim süresince yaşadığımız sorunlar yetmezmiş gibi şimdi de öğrenciler sınav koşulları ile uğraşmaktadır. Bir çok arkadaşımız derslere katılım sağlarken dahi sorunlar yaşamaktadır. Dersler sağlıklı bir şekilde işlenememektedir. Evinde interneti bulunmayan, bulunsa bile ders için gerekleri cihazları olmayan arkadaşlarımız bulunmaktadır.

Yukarıda bahsedilen sorunlar çözülmemişken sınav için ortaya konulan şartlar öğrencileri mağdur etmektedir.
Çevrimiçi yapılan sınavlar eşit zeminin sağlandığı bir şekilde düzeltilmelidir. İmkanı olmayan öğrencilerin okula gelmesi öğrenci sağlığının riske atılmasıdır. Öğrencilerin mağduriyetinin giderilmesi için çift kamera uygulaması iptal edilmelidir.Tıp Fakültesi dekanlığı en kısa zamanda adım atmalıdır.

Öğrencilerin eşit imkanlarda sınava girmesi sağlanmalıdır.

Kocaeli Üniversitesi TKH Gençliği

 
24.05.2020
To Top