Basın Açıklamaları

KOMÜNİSTLER DİYOR Kİ | Kılıçdaroğlu’na yanıtımızdır: Sözde solcu ve özde solcu nasıl olunur?

Kılıçdaroğlu CHP’nin sağa kaydığına yönelik eleştiriler hakkında şunları söylemiştir: “Herkes için ve her alanda adalet için mücadele edeceksiniz, sonra da yok CHP sağa kaymış. Bu eleştirileri yapanların pek çoğunun solculuğu “sözde” solculuktur, gardrop Atatürkçülüğü gibi, gardrop solculuğu, kantin solculuğudur”

MHP ile ortak cumhurbaşkanı adayı gösterilen Ekmelleddin’in bir sonraki başkanlık seçimlerinde Erdoğan’a oy vermesi ortadayken Kılıçdaroğlu’nun sözleri boştur!

AKP kurucusu Abdullah Gül’ün ortak cumhurbaşkanı adaylığı pazarlığı ve hesapları bizzat Gül tarafından açıklanmışken Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri boştur!

Bugün AKP ve MHP uzuvlarıyla kurulan ittifakı solculuk diye sunmaya çalışan Kılıçdaroğlu’na yanıtımızdır:

Solculuk, anti-emperyalizmdir. NATO’dan çıkılsın, emperyalist AB’ye hayır demektir. Emperyalist tekellere karşı mücadeledir. NATO’yu ve AB’yi savunanlarla birlikte yürümemektir.

Solculuk, laikliktir. Dini siyasete alet etmemektir. Dini siyasete alet edenlerle ittifak kurmamak, buna prim vermemektir.

Solculuk, sömürüye hayır demek, sömürenlere yani sermayeye karşı çıkmaktır. Solculuk, emek ile sermayenin uzlaşmaz karşıtlığında emeğin yanında olmaktadır. TÜSİAD, TOBB gibi sermaye örgütlerine karşı açık mücadeledir.

Solculuk devletçi ve planlı ekonomidir. Özelleştirmelere, piyasacılığa ve liberal ekonomiye tam boy karşıtlıktır. Liberallerle, özelleştirmecilerle, piyasacılarla yan yana gelmemektir.

Solculuk, özelleştirilen bütün kurumların ve stratejik sektörlerin devletleştirilmesini savunmaktır.

Sözde solculuk diyerek özde sağcı politikaları yaşama geçirmek sol gösterip sağ vurmaktır.

Sol, sosyalizmdir; sol, devrimciliktir!

To Top