Basın Açıklamaları

Komünistlerden 21 Mart açıklaması

Ortadoğu halklarının kurtuluşu emperyalizme karşı mücadeleden geçer

Ortadoğu halklarının tarihinde önemli bir yer tutan 21 Mart Newroz bayramı, Ortadoğu’nun makus talihine şimdi de bütün dünya halklarını etkileyen koronavirüs salgının eklendiği bir zamanda kutlanacak.

İran’da binlerce insanın ölümüne neden olan, ülkemizi büyük ölçüde etkileyen ve Ortadoğu ülkelerinde de benzer bir tehditle başbaşa bırakan koronavirüs salgını sırasında kutlanacak Newroz bayramı, başta Kürt emekçileri olmak üzere Ortadoğu halkları açısından yeni bir anlam kazanmalıdır.

Bugün İran, ABD emperyalizminin kuşatması ve tehdidi altındadır.

Bugün Irak, ABD işgalinin yaratmış olduğu yıkımın sonuçlarıyla yaşamaktadır.

Bugün Suriye, emperyalizmin ve cihatçı çetelerin yıkım ve terörüne karşı direnmektedir.

Yemen’de savaş sürmekte, Filistin’de yaşanan dram devam etmektedir.

Ülkemizin önemli sorunlarından birisi olan Kürt sorunu, yaklaşık 40 yıldır büyük acılarla geçen bir tarihe sahiptir.

Geçmişte olduğu gibi bugün ne ülkemizdeki egemen güçlerin ne de emperyalistlerin Kürt sorununda gerçek bir çözüm programı vardır. İşte tam da bu yüzden Kürt sorununda emekçilerin, sömürü düzenine ve emperyalizme hep birlikte başkaldırısı anlamına gelen bir çözüm programının ortaya konulması şarttır.

Mezhep savaşları ve ulusal kavgalar ile şekillenen Ortadoğu’nun makus talihi ve bugün Ortadoğu halklarının yaşadığı gerçek, emperyalizmin sömürü, işgal ve hegemonya zulmüdür!

Newroz, Ortadoğu halklarının emperyalizme karşı mücadele gününe dönüşmelidir. Türk, Kürt, Arap, Fars halklarının kardeşliği kendi içlerinde mücadeleyle değil emperyalizme karşı ortak bir mücadeleyle sağlanacaktır.

Newroz kutlu olsun!

Yaşasın halkların kardeşliği!

 

To Top