Basın Açıklamaları

Maraş Katliamı sermaye iktidarının bugünüdür!

1978 yılında 19-26 Aralık günleri arasında Maraş’ta yaşanan katliamın üzerinden 37 yıl geçti. 37 yıl önce resmi rakamlara göre 111 yurttaşımızın katledildiği Maraş Katliamı sermaye iktidarının devamı için askeri darbeye zemin hazırlanmak adına girişilen büyük bir provokasyondu. 1978 yılında Maraş’ta yaptıklarını, dün Sivas’ta da tekrarlamışlardı. Bugün Suruç ve Ankara Katliamları ile sermaye iktidarı kan dökmeden yoluna devam edemeyeceğini bir kez daha göstermiştir.

Bugün Maraş Katliamı’nın failleri ile arkasındaki güçleri ve planlayıcıları çok iyi biliyoruz. ABD ve NATO merkezli kontrgerillanın ve MİT’in devrede olduğu bu katliam ülke tarihimizin en büyük katliamı olarak asla unutulmamalıdır. 500’ün üzerinde evin ve 300’ün üzerinde işyerinin yakılıp yıkıldığı, resmi rakamlara göre 111 kişinin öldürüldüğü ve binlerce yurttaşımızın göç etmek zorunda kaldığı, hamile kadınların ve çocukların vahşice öldürüldüğü Maraş Katliamı, 12 Eylül askeri darbesinin zemini oluşturmak için hayata geçirilmiştir.

Bugün AKP, iktidarını 12 Eylül’e borçludur ve aynı zihniyeti devam ettirmektedir. Ülkemizi içine soktukları işbirlikçi ve bağımlılık yolu katliamlarla döşenmektedir. Dün Maraş ve Sivas’ken bugün Roboski, Ankara, Sur, Cizre bu yolun yoksul Kürt emekçilerine, Alevi yurttaşlarımıza, solcu ve devrimci kardeşlerimize düşen bedelidir.

Gericilik sadece ülkemizde değil bölgemizde de emperyalistlerin bizzat desteği ile katliamlarına yeni halkalar eklemiştir. IŞİD, El Nusra gibi cihatçı terör örgütleri bizzat AKP iktidarı tarafından desteklenmiş ve sınırlarımız bu örgütlerin geçiş noktalarına çevrilmiştir.

Maraş katliamının üzerinden 37 yıl geçmiş; emekçileri, Alevileri, Kürtleri düşman olarak gören zihniyet ise değişmemiştir. Bu ülkenin komünistleri bu zihniyetle hesaplaşacak, aydınlık ve ilerici bir ülkenin mücadelesini verecektir. Aklımızda, vicdanlarımızda ve yüreklerimizde açılan bu yarayı emekçilerin bağımsız ve laik cumhuriyetini kurarak saracağız.

Türkiye Komünist Hareketi

Merkez Komitesi

To Top