Basın Açıklamaları

Mustafa Hayrullahoğlu ve Talip Öztürk Mücadelemizde Yaşıyor

Partimizin ve Türkiye işçi sınıfının mücadele tarihinde önemli yer tutan, üç yıl arayla aynı günde düzen güçleri tarafından katledilen iki yoldaşımızın anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

16 Kasım 1979 tarihinde öğretmenlik yaptığı okulun çıkışında faşistler tarafından sinsice katledilen Talip Öztürk (Orhan Tok), TKP üyesi olarak otuz iki yaşında aramızdan ayrılırken, mücadele arkadaşlarına ve ilerici öğretmenlere sosyalizm mücadelesi bayrağını bıraktı. Türkiye Öğretmenler Sendikası’nın kuruluşunda görev alan ve İstanbul TÖB-DER Başkanlığı yapan Talip Öztürk yoldaşa sözümüz olsun: Emekçilerin iktidarı için verdiğin mücadelenin bayrağı yerde kalmayacaktır.

Mustafa Hayrullahoğlu (Deniz) yoldaş ise 16 Kasım 1982 tarihinde faşizmin işkencecileri tarafından katledildiğinde otuz dört yaşında bir komünistti. TKP İstanbul İl Sekreteri ve Merkez Komitesi üyesi olan Hayrullahoğlu, 12 Eylül cellatlarının karşısında eğilmeyen duruşuyla ülkemiz komünist hareketinin tarihinde onurlu bir şekilde yerini almıştır. Deniz yoldaşın anısı halen belleğimizde canlılığını korumakta ve mücadelemize ışık tutmaktadır. Türkiye Komünist Hareketi, Deniz yoldaşın anısını devrim ve sosyalizm mücadelesinde yaşatmakta kararlıdır.

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

İSTANBUL İL KOMİTESİ

Anma programı:

Mustafa Hayrullahoğlu (Deniz Yoldaş), 16 Kasım Pazartesi, saat 11:30, Kasımpaşa Kulaksız Mezarlığı
Talip Öztürk, 16 Kasım Pazartesi, saat 13:00, Topkapı Yeni Kozlu Mezarlığı

To Top