Basın Açıklamaları

NE 301 MADENCİYİ UNUTUR, NE FAİLLERİ AFFEDERİZ!

Soma’da yaşanan ve 301 madencinin hayatını kaybetmesine neden olan katliamın ardından sekiz sene geçti. Soma katliamında yaşamını yitiren 301 madencinin ailelerinin sürdürdüğü adalet mücadelesini AKP iktidarı üstünü kapattı. 


Yargıtay’ın kararlarını bozduran, mahkeme heyetini değiştiren, olayı “cezasız” hale dönüştüren AKP yargısı, patronları koruyup, emekçileri ve ailelerini cezalandırdı. Her bir emekçinin hayatı için sekiz dakika ceza ödenmesini hükmeden mahkeme, tazminatların ödenmesi için de ayak sürumeye devam ediyor. Bugün hala Somali madencilerin adalet arayışı sürmekte. 


301 madencinin hesabını kapatan iktidar ve patronlar bilsin ki; bu hesap kapanmadı, “mahşere” kalmadı! 


Katliamın ardından geçen sekiz senede Soma madencilerinin hak arayışı sadece kendileri için değil, tüm emekçiler için sürmektedir. 
Partimiz Türkiye Komünist Hareketi, bugün emekçilerin ailelerinin sürdürdüğü hak arayışının yanındadır. Partimiz, emekçilerin iktidarında Soma katliamının sorumlularının ve onları kollayan iktidarın asla affedilmeyeceğini ilan eder. Soma katliamı, Türkiye işçi sınıfının unutmayacağı bir tarihtir. 


Yargıyı iktidarın devamı ve patron düzeni için kullananlar bilsin ki; emekçilerin yargısı çoktan işlemiştir. 


Sadece Soma’da değil, tüm fabrikalar, işyerleri, madenler ve siyasi iktidar emekçinin olana değin, hesap sorma mücadelesi devam edecektir. 


Türkiye Komünist Hareketi 

To Top