Basın Açıklamaları

Öğrenci Harcı Kaldırılmalıdır.

Düzenin Faturasını Kabul Etmiyoruz!

1 Temmuz 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan 4206 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile öğrenci harçlarına yapılan ortalama yüzde onluk zam; ekonomik krizin faturasının gençliğe kesildiğini bir kere daha göstermiştir. 

Sermaye sınıfının bir temsilcisi olan AKP; iktidara geldiği günden bu yana kamuya ait kaynakları özelleştirmiş, temel ihtiyaçlara kâr elde edilecek bir sektör olarak yaklaşmış, emekçileri borç batağına  sürüklemiş, yoksulluğu arttırmış, geleceksizliği ve işsizliği beslemiştir.

Sermaye sınıfının ve gerici AKP iktidarının saldırılarından gençlik de nasibini almış; okumak için çalışmak zorunda bırakılmış, borç batağına sürüklenmiş, eğitim masrafları altında ezilmiş, milyonlarca öğrenci okulunu dondurmak ya da bırakmak zorunda kalmıştır.

Gençliğin karşı karşıya olduğu sorunlar doğrudan; sermayenin emekçilere yönelik politikalarının bir parçasıdır. Bu doğrultuda öğrenci harçlarına gelen zamlar, var olan krizin faturasını emekçilere ödetmenin bir yolu olarak değerlendirilmelidir.

Öğrenim kredisini gençliğin önüne bir lütuf gibi sunanlar, burs talebini ‘beleşçilik’ olarak görenler, “her mezun iş bulmak zorunda değildir” diyenler; öğrencinin cebindeki üç kuruşa dahi göz dikmektedir.

Eğitim süreci; ulaşım, barınma, beslenme, materyal erişimi gibi unsurlarıyla temel bir haktır ve bu yönüyle diğer temel haklarla birlikte ücretsiz olmalıdır. 

Geleceksizliğe, işsizliğe, yoksullaşmaya ve borçlandırma düzenine karşı mücadele ise yalnızca yeni bir ülkenin kavgasını yükselterek verilebilir!

Parasız, eşit, bilimsel bir eğitim istiyoruz!

Ekonomik krizin faturasının emekçilere ve gençliğe kesilmesine karşı sesimizi hep birlikte yükseltelim! 

Öğrenci harçları kaldırılmalıdır! 

TKH Gençliği
01.07.2021

To Top