0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Özelleştirme zararlıdır demiştik…
Özelleştirme zararlıdır demiştik…

Dün Türkşeker`in resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, kilogramı 3,93 TL`den satılan kristal şekerin fiyatı 4,91 TL oldu. Kristal şekerin KDV dahil fiyatı ise 5,30 olarak belirlendi. Böylece halkın en temel besin maddelerinden biri olan şekere yüzde 25 zam geldi.

Ülkeyi yönetemeyen, ekonomik krizin bütün faturasını emekçilere kesmek için canla başla uğraşan AKP iktidarı zam yağmuruna şekeri de eklemiştir.

Şeker fabrikalarını özelleştiren, satamadıklarını kapatan, tarımda yerli üretim yerine ithalatı merkeze koyan AKP’nin bu zam kararı açık bir emekçi düşmanlığı ve sermayeyi ihya etmekten başka bir anlama gelmemektedir.

Tarımın tasfiyesinin arka planında temel olarak yakın geçmişte AKP`nin onay verdiği IMF politikaları bulunmaktadır. AKP, bu politikaları canla başla devam ettirmektedir.

Ülkemizde neredeyse işgalci pozisyonunda olan Amerikan şeker tekeli Cargill başta olmak üzere, tarımsal üretime çöken yerli ve yabancı şirketler, halkın yoksulluğunun ve açlığının en temel nedenidir. AKP, bu anlamıyla emekçi halkın değil zenginlerin ve emperyalistlerin dostudur.

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi zararlıdır demiştik. Şekere yapılan yüzde 25 zam tam da bunun en temel göstergesi olmuştur.

Onlar özelleştirdi, biz devletleştireceğiz. Emekçilere ait olanın gerçek sahiplerine dönmesini sağlayacağız.

WhatsApp