Basın Açıklamaları

Pandeminin ağır sonuçlarından kurtulmak için:Tam kapanma uygulaması ve yerli aşı seferberliği başlatılmalıdır!

AKP iktidarının pandemi ile ilgili 1 Mart’ta aldığı normalleşme kararı sonrası durum özetle şöyledir:

5 hafta önce resmi rakamlarla hasta sayısı 99 bin iken AKP’nin “normalleşme” adımıyla birlikte 4-5 hafta içerisinde hasta sayısının 366 bine ulaşması, 66 olan günlük ölüm sayısının yaklaşık 193’e çıkması,  1200 olan ağır hasta sayısının 2400’e yükselmesi, büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kaldığımızın açık fotoğrafıdır.

Bu rakamlar güncel resmi rakamlardır. Gerçek rakamların ise bunun 3 katı olduğu bilim insanları tarafından ifade edilmektedir.

Vaka sayısının 3 milyon 529 bini bulduğu, ölüm rakamının ise 32 bin olduğu pandemi sürecinde bugün güncel hasta sayısı ise yaklaşık 366 bin kişidir.

Dünya genelinde ve ülkemizde COVİD-19 nedeniyle ölüm hızı ortalama yüzde 3 civarındadır. Buna göre önümüzdeki dört hafta içinde bu orana göre yaklaşık 11 bin yurttaşımız yaşamını yitirme riski bulunmaktadır. Bu ölümlerin iki nedeni vardır: AKP iktidarı tarafından alınmayan önlemler ve yetersiz aşılama.

Türkiye dünya nüfusunun yüzde 1’i iken bugün vaka sayısında yüzde 8’lik bir orana sahiptir. Yani dünya üzerindeki 100 vakanın 8’i ülkemizdedir.

Almanya’dan gelen 2,8 milyon aşının ülkemiz için yetmeyeceği biliniyor. Çin’den ise ne kadar daha aşının gelip gelmeyeceği bilinmiyor. Bugün ülkemizde ciddi bir aşı sorunu da bulunmaktadır.

Erdoğan’ın destan yazdık demesi hamasettir! Pandemi durdurulamamıştır ve ülkemizde ağır seyretmektedir!

Ülkemizde pandeminin kontrol altına alınması için Mayıs başına kadar tam kapanma uygulamasına geçilmeli, Haziran başına kadar kontrollü bir şekilde önlemlere devam edilmelidir.

Nisan, Mayıs ve Haziran ayları aşıda seferberlik ayları ilan edilmeli, yerli aşının üretimi Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci önceliği haline getirilerek tüm deneysel fazlar tamamlanmalı, Temmuz başı itibariyle Türkiye nüfusunun aşılanabilir nüfusunun tamamını aşılayacak bir kampanya başlatılması hedeflenmelidir. 

To Top