Basın Açıklamaları

Patron zorbalığına direnen Farplas işçilerinin yanındayız!

Kocaeli Gebze’de bulunan Farplas Şirketi’nde çalışan işçiler patronun zorbalığına karşı büyük bir mücadele veriyor.

İşçi düşmanı yüzünü ortaya koyan Farplas patronu Birleşik Metal-iş Sendikası’na üye olan işçilerden 100 kişiyi sendika çoğunluğu sağlamasına ve Çalışma Bakanlığı’na başvurmasına rağmen işten atmıştır. Atılan arkadaşlarının işe geri alınması ve sendikal haklarının kabul edilmesi talebi ile fabrikaya kapanan ve çalışmama hakkını kullanan işçilere dün gece çevik kuvvet tarafından operasyon düzenlenmiş ve 200 civarında işçi ve sendikacılar gözaltına alınmıştır.

Bu durum ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ve Adalet Bakanlığı’nın sessiz kalması, patronun talebi doğrultusunda çevik kuvvetin işçilere saldırtılması ise AKP’nin tam anlamıyla bir patron partisi olduğunu göstermektedir.

Ülkeyi sermayenin çıkarları doğrultusunda talana açan, tüm kamusal varlıkları özelleştiren, ne olursa olsun patronların çıkarları dışında bir şey düşünmeyen AKP iktidarının işçi düşmanı yüzü bir kere daha Farplas işçilerine reva görülen polis saldırısı ve gözaltılar ile ortaya çıkmıştır.

Farplas patronu da işçi düşmanı yüzünü göstermiştir. Anayasal bir hak olan sendikal örgütlenmenin bu şekilde tanınmıyor olması, 100 işçinin hukuksuz bir şekilde işten atılması, bunun üzerine işten atılan arkadaşları ile dayanışmak için sesini duyurmak isteyen işçilere böylesi bir saldırının reva görülmesi tam da patronların hukuk tanımayan ve kendi çıkarlarından başka bir şey düşünmeyen zihniyetinin yansımasıdır.

Ancak işçilerin ürettikleri üzerine konarak zenginleşen patronların korkmaları için artık daha fazla neden bulunmaktadır.

Artık bu ülkenin emekçilerini kandıramayacaksınız, onlara boyun eğdiremeyeceksiniz!

Dün Trendyol emekçileri ayağa kalkarak kendilerine verilen komik zammı ellerinin tersiyle ittiler, mücadele ettiler, kazandılar.

Bugün sendikal örgütlenmeleri için patronun zorbalığına karşı mücadele eden Farplas işçileri mücadele ediyorlar, kazanacaklar.

Farplas işçilerinin haklı mücadelesinin yanındayız. Tüm emekçileri de bu mücadeleye destek vermeye çağırmaktayız.

İşçilerin birliği sermayeyi yenecek, patronların düzeni değişecek!

To Top