Basın Açıklamaları

REKTÖRE ÖZEL ODA, ÖĞRENCİYE ZAM!

2019-2020 eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce, ekonomik krizin faturasının gençliğe kesileceği ve üniversitelere yönelik saldırının yükseleceği, İstanbul Üniversitesi yemekhanesine yapılan zam, ODTÜ’DE KYK, YTÜ Davutpaşa Kampüsü’ne millet bahçesi dayatması gibi gündemlerle kendini göstermişti.

Bugün ise okulların ara tatile girmesini fırsat bilen Yıldız Teknik Üniversitesi, yemekhanelere zam yapma yoluna girmektedir.

Geçtiğimiz aylarda Rektör Bahri Şahin’in 441 bin TL’ye odasına özel banyo ve abdesthane ünitesi yapılacağı ortaya çıkmıştı. Bir yandan okula ait bütçe akla sığmayan şekilde harcanırken, diğer taraftan bütçe bahane edilerek yemekhane ve kantinlere zam yapılmaktadır.

Üniversiteleri işletme olarak gören zihniyet geçtiğimiz hafta İstanbul Üniversitesi’nde kahvaltının kaldırılması, üç öğün indirimli yemek hakkının tek öğüne indirilmesi adımıyla, öğrenciyi yolunacak kaz olarak gördüğünü belli etmişti.

Bugün de aynı yaklaşım Yıldız Teknik Üniversitesi’nde karşımıza çıkmaktadır.

Yemek hakkı için günlerdir mücadele eden İstanbul Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma duygularımızı paylaşır, YTÜ öğrencilerinin de yemekhane zammına karşı sessiz kalmayacağını ifade ederiz.

Üniversiteler kârınıza kâr kattığınız işletmeler değildir!

YTÜ’de yemekhane zamları geri alınmalıdır!

YTÜ TKH Gençliği

05.01.2020

To Top