Basın Açıklamaları

SEL FELAKETİ DEĞİL, AKP’NİN CİNAYETİ!

Artvin’de yaşanan felaket sonucu 8 insanımızı kaybettik. Ulaşılamayan yurttaşlarımız ve onlarca yaralımız var…

Bu felaket, AKP Hükümeti’nin ihmallerini ortaya çıkardığı gibi, sermaye iktidarının ve rant politikalarının sonuçlarını bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Hidro Elektrik Santralleri’nin (HES) yapımı, Karadeniz Sahil Yolu’nun inşası ve taşkın bölgelerinin fütursuzca imara açılmasının faturası bu sefer Karadeniz halkına, insanlarımızın hayatlarını kaybetmesi olarak çıkmıştır.

Karadeniz halkıyla birlikte bütün uzmanlar Karadeniz’de rant hırsıyla hayata geçirilen uygulamaların felaketle sonuçlanacağını uzun yıllardır söylemekte, mücadelesini vermektedir.

Günlerdir Meteoroloji’nin yağış uyarılarına rağmen yetkililerinin herhangi bir önlem almamış olması AKP iktidarının suçudur. AKP sadece uyarmakla yetinen, “önlem alın” diye buyuran, sorumsuz ve halk düşmanı politikalarının sonuçlarını seyrederken sadece halkın üzerine kolluk kuvvetlerini gönderen hükümettir.

AKP iktidarında devlet, yurttaşlarını göz göre göre ölüme gönderebilecek bir kurum haline gelmiştir.
Yaşadığımız bir sel felaketi değil, AKP Hükümeti’nin rant cinayetidir.

Bu katliamdan, Karadeniz halkının, kurumların ve uzmanların uyarılarına rağmen doğayı talan eden halk düşmanı iktidar ve ona göz yumanlar sorumludur.

AKP Hükümeti ve Artvin Valiliği yaşanan kayıpların hesabını bir an bile gecikmeden vermelidir.
Türkiye Komünist Hareketi bu katliamın takipçisi olacak ve sorumlular hesap verene kadar peşlerini bırakmayacaktır.

Türkiye Komünist Hareketi Genel Merkez

26 Ağustos 2015

To Top