Basın Açıklamaları

Sendikalara çağrı! Kıdem Tazminatı’nın kaldırılmasına karşı sendikalar ve işçi sınıfı ayağa kalkmalıdır!

2004 yılında TÜSİAD tarafından gündeme getirilen ve fon kurma adıyla Kıdem Tazminatı’nın kaldırılması girişimi AKP tarafından başlatılmış bulunuyor.

Bu adım, bugüne kadar işçi sınıfına yönelik hak gasplarının en şiddetlisi olarak görülmelidir. Her şeyden önce işçinin iş güvencesinin ortadan kaldırılmasının amaçlandığı bu girişim, bugüne kadar emeğe yönelik saldırıların bir halkası olmakla beraber, işçi sınıfının örgütlü mücadelesine vurulacak büyük bir darbe olarak da görülmelidir.

“İşçinin mağduriyetini ortadan kaldıracağız” sözü tam bir demagojidir. Fon kurularak Kıdem Tazminatı’nın devam edeceği gibi gösterilen tasarı, Kıdem Tazminatı’nın kaldırılması ve patronlara keyfi işten çıkarma hakkının verilmesinden başka bir şey değildir. Kurulacak fonla, işçinin hakkı enflasyon karşısında korunmazken, işçinin kıdem hakkını kullanması belirli bir süre sonraya bırakılarak iş güvencesinin ortadan kaldırıldığı gün gibi açıktır. Kaldı ki, bu fonun başka amaçlar için kullanılmayacağının hiçbir garantisi de bulunmuyor.

Böylesi bir saldırı karşısında sendikalar verdikleri sözü tutmalıdır. İşçilerin örgütü olarak, işçilerin hakları için harekete geçmelidir.

Bütün sendikalara çağrımızdır: Emeğe, işçilere ve sendikalara karşı girişilen bu saldırıya karşı ayağa kalkılmalıdır. Bu ülkenin büyük çoğunluğunu oluşturan işçilere, emekçilere ve çalışanlara yapılan bu saldırı geri püskürtülmelidir.

Hükümet ile yürütülen pazarlıklardan uzak durulmalıdır.

Bu girişimin durdurulması mümkündür. Bunun ilk adımı olarak, milyonlarca emekçinin meşru ve tarihsel kazanımlarına sahip çıkmak ve bu kazanımları korumak için Ankara’da büyük bir buluşma/miting örgütlenmelidir. 

Kıdem Tazminatı’nın kaldırılmasına karşı sendikalar ve işçi sınıfı ayağa kalkmalıdır!

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

30 Mayıs 2017

To Top