Basın Açıklamaları

Soylu da Erdoğan da istifa etmelidir!

Soylu da Erdoğan da istifa etmelidir!

Sokağa çıkma yasağının ilanı sonrası istifa kararı aldığı iddia edilen ve sonra Erdoğan tarafından istifasının kabul edilmeyeceği açıklamasıyla gündeme gelen İçişleri Bakanı’nın istifa girişimi basit bir duygusal karar ya da kişisel hırs sorunu değildir.

İçişleri Bakanı’nın istifa girişimi AKP iktidarının salgın karşısında başarısızlığını, başkanlık rejiminin krizini ve AKP iktidarının sıkışmışlığını göstermektedir.

Bugün ülkemiz salgına ve ekonomik krize teslim olmuştur. Bu sonucun sorumlusu başta Erdoğan olmak üzere AKP iktidarıdır.

Meclis devre dışıdır. Bakanlar Kurulu diye bir kurul yoktur. Alınan karalar Anayasa’ya aykırı bir biçimde genelgelerle yürütülmektedir. Her şey tek kişinin onayına sunularak ülke yönetilmektedir. Alınan kararlar salgının yayılmasını önlememiş ve hatta AKP, yanlış ve plansız kararlarıyla salgının yayılmasına katalizör olmuştur. AKP, önlem almakta gecikmiş, alınan önlemler ise yanlış ve yetersiz kalmıştır.

AKP’nin başından beri, toplum sağlığını değil kendi iktidarını ve sermaye çıkarlarını korumanın derdine düştüğü açıktır. Halkımız ekmek ve can derdindeyken “Erdoğan imzalı mektuplu eşantiyon” dağıtmayı hesaplayan, belediyelerin yardım toplamasını yasaklayan ve şimdi ortadaki faturanın kime kesileceğinin derdine düşmüş bir iktidarla ülkemiz karşı karşıyadır.

Soylu’nun istifası yetmez! Erdoğan istifa etmelidir!

Ülkemizin salgına ve ekonomik krize karşı mücadelesinde başarısının yolu bu zihniyetten kurtulmaktan geçmektedir!

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

To Top