Basın Açıklamaları

Tacizi Aklayan İTÜ Yönetiminin Kararını Tanımıyoruz!

Geçen yıl, kadın öğrencisini taciz ettiği anları bir videoda gülerek anlatan Celal Şengör’e İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü tarafından açılan idari soruşturma “Celal Şengör hakkında herhangi bir disiplin cezası verilmesine yer olmadığı” kanaatiyle sonuçlandı. 

Soruşturmayı yürüten komisyonun bu kanaatini İTÜ rektörlüğünün onaylaması kabul edilemez.Akademinin içi boşaltılırken, aydın ve ilerici akademisyenler tasfiye edilirken öğrenciyi hor gören, taciz eden ve bunu fütursuzca anlatma cüreti gösterebilen, açık açık pedofili savunabilen insanların hâlen akademisyen sıfatını taşıyabilmesi ve üniversitelerimizde yer bulabiliyor olması, üniversitelerin yaşadığı çöküşü gözler önüne sermektedir.

AKP’nin memlekette yarattığı gerici dönüşüm, üniversitelerde de gerçekleşmiş, kadın düşmanları ve tacizcilerin ceza almadığı bir tablo ortaya çıkmıştır.

AKP iktidarının politikaları altında un ufak olmuş üniversitelerin gerçek anlamını kazanabilmesi için tacizcilerin, gericilerin, piyasacıların üniversitelerimizden tasfiye edilmesi gerekmektedir. Kampüslerimizin kapısını ÖSO, IŞİD gibi yapılanmalara açan, tacizcileri görmezden gelen AKP zihniyeti de ülkemizden tasfiye edilmelidir.

Üniversitelerimizin ve akademinin mevcut durumu gerici, sermaye yanlısı, Amerikancı bir zihniyetin memlekete verdiği zararların bir örneğidir. Bu yüzden ne akademinin ne de memleketin sorunları birbirinden bağımsız değildir. Memleketi ve üniversitelerimizi bu karanlığın içinden çıkarabilmenin, geleceğimize sahip çıkmanın yolu AKP zihniyeti ve AKP’ye alan açan bu düzenle mücadele etmekten geçmektedir.

Yıllardır İTÜ’de hakları için mücadele eden öğrencilere yönelik açılan soruşturmalar ve yağan cezaların, tacizci Celal Şengör’e uygulanmaması ise İTÜ yönetiminin tacizi ve kadın düşmanlığını meşrulaştırması anlamına gelmiştir.

İTÜ rektörlüğü Celal Şengör’e açılan soruşturmayı tekrardan gündemine almalı ve Celal Şengör’ün bu açıklamaları cezasız kalmamalıdır.
Türkiye Komünist Hareketi Gençliği olarak, tacizci ve kadın düşmanı gericileri herhangi bir sıfatla ne memlekette ne de üniversitelerde kabul etmeyeceğimizi ilan ediyoruz. İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri rektörlüğün bu tutumu karşısında durmalı, akademiye ve üniversitesine sahip çıkmalıdır.

İTÜ TKH Gençliği

To Top