Basın Açıklamaları

Tarihsel TKP üyelerinden 29 Ocak’ta partimizin düzenleyeceği TKP Konferansı’na çağrı

Türkiye Komünist Partisi’nin tarihsel üyeleri, yazılı bir açıklama yaparak, partimizin 29 Ocak’ta düzenleyeceği “Gelenekten Geleceğe TKP Konferansı”nda buluşmak için bir çağrı yaptı.

‘Türkiye Komünist Partisi’ mührünün TKP’nin değerlerini, iradesini ve ilkelerini geleceğe taşıyacakların elinde olduğu ve bu mührün TKP’yi geleceğin güçlü işçi sınıfı partisi haline getirecek kuşakların eline verilmesi gerektiği vurgulanan açıklama şöyle:

 

“Değerli yoldaşlar,

Bizler yaşamlarının önemlice bir kısmını sosyalizm mücadelesine adamış komünistleriz. Türkiye Komünist Partisi’nin tarihsel birikiminin çeşitli kesitlerinde görev ve sorumluluklar aldık. Tarihsel TKP üyeleri olarak partimizin geçmişten geleceğe olan yolculuğunda bugün yaşananlar hakkındaki görüşlerimizi ifade etmek istiyoruz.

1920’de başlayan yolculuğumuzdan bugüne büyük başarılar da yaşadık, geri çekilişler de gördük. 2001 yılında partimizin daha da güçlenerek siyaset sahnesine dönmesi ile birlikte bizler de hayat bulduk. Türkiye Komünist Partisi’nin tarihi tek adamcılığı da, ihaneti de, likidasyonu da, yetersiz ya da yanlış önderlikleri de görmüştür. Ancak partiyi bugünlere getiren militanları ve kadroları TKP‘yi TKP yapmayı başarmıştır.

Şimdi bugün TKP’nin gerek adı gerekse siyasal varlığı üzerinden yürütülen tartışmaları hayret ederek izlemekteyiz.

Türkiye Komünist Partisi sadece bir isimden ibaret değildir. Türkiye Komünist Partisi ismi, geçmişte yapılan örgütsel hataları ve önderlik sorunlarını örtmenin adı olamaz. Türkiye Komünist Partisi ismi reformizmin, liberal ve sağ sapmaların örtülmesinin aracı olarak kullanılamaz.

TKP yeniden siyaset sahnesine ancak ve ancak geçmişten dersler çıkartarak, işçi sınıfı içinde örgütlenerek, emekçilerin öncülüğünü ve temsiliyetini üstlenerek, kolektif işleyişi, yoldaşlık hukukunu ve canlı bir politik yaşamı parti içinde yaşama geçirerek dönmelidir. Emekçilerin siyasal partisi haline gelecek bir TKP’nin yeni bir düzlemle yeniden inşasına girişilmelidir.

Bugün TKP adı etrafından dönen tartışmaların zeminini apolitik bir düzlemden çıkartacak ve ülkemizin karanlığında bir ışık haline getirecek olan böylesi bir perspektiftir. Bu olmadan, atılan her adımın TKP adına ve tarihine zarar verdiği gibi TKPbileşenlerinin omuz omuza mücadelesine, komünistlerin birliğine yarar sağlayamayacağı apaçık ortadır.

Çünkü biz biçime değil öze, zarfa değil mazrufa, sadece isme değil aynı zamanda siyasete, örgüte ve nasıl bir parti sorusuna bakılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu yaptığımız açıklamanın tek yanlı görülmesi büyük bir yanlış olacaktır. TKP’nin oldubittilerle ve tek yanlı girişimlerle ismini kullanma adımları bizim açımızdan meşru değildir. Terörün, gericiliğin hat safhada olduğu ve emekçi halkımız ile işçi sınıfına saldırıların yoğunlaşarak devam ettiği bu süreçte ayak oyunları – oldubittilerle TKPismini alınmaya çalışılması TKP tarihine ve ismine zarar vermekten başka bir şey değildir.

Türkiye Komünist Partisi’nin mührü, TKP’nin değerlerini, iradesini ve ilkelerini geleceğe taşıyacakların elindedir. Bu mühür, TKP’yi işçi sınıfının güçlü siyasi partisi haline getirecek yeni bir kuşağın eline verilmelidir.

Dolayısıyla, yukarıda andığımız iddia ve misyonla yola çıkılması gerektiğini düşünen aşağıda imzası olan biz tarihsel TKP üyeleri, TKP’yi geleceğe taşıyacak ve 29 Ocak 2017 tarihinde yapılacak olan “Gelenekten Geleceğe TKP Konferansına” katılacağımızı ilan eder, bu niyetteki bütün TKPlileri de bu konferansa çağırmayı görev biliriz.

TKP mührü onu geleceğe taşıyacakların elindedir!

Abbas Dumlu

Adem Yaralı

Ali Akgül

Ali Kaplan

Ali Kihni

Ali Tuncer

Ali Yaman

Avni Sevinç

Can Aydın

Celal Boz

Cem Aydın

Cemal Aydın

Cemal Ediz

Cevat Sözen

Dilek Günseli Doğan

Ekrem Alpaslan

Harun Korkmaz

Hasan Egün

Hayrettin Sarıbaş

Hayrettin Torun

Hıdır Çevik

Hüseyin Karakaya

Hüseyin Nurali

İbrahim Özmen

İbrahim Öztamur

İbrahim Özyürek

İlhan Tunca

İlkay Özalp

İrfan Tunca

Kadri Kar

Kamber  Söğüt

Kemal Bulut

Kemal Parlak

Kenan Doğan

Mehmet Keçeci

Murat Can Aras

Mustafa Dost

Mustafa Öcalan

Mustafa Sarıbaş

Muzaffer Aydın

Naciye Babalık

Nadir Uygun

Naim Telli

Nimet Çakılkaya

Nurettin Fırat

Ruhi Çanlıoğlu

Selahattin Özçelik

Senem Tekbaş

Seyfi Çağan

Soner Gürler

Suat Gençağ

Şaduman Özyürek

Şakir Cömert

Ünal Bayav”

To Top