0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Tarikat yurtlarında daha kaç çocuğumuzun ölmesini bekleyeceğiz?
Tarikat yurtlarında daha kaç çocuğumuzun ölmesini bekleyeceğiz?

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Enes Kara’nın yaşadığı gelecek kaygısı ve tarikat yurdunda maruz kaldığı dinsel baskı yüzünden intihar ederek yaşamına son vermesi ülkemizin geldiği noktayı göstermesi açısından büyük bir önem taşıyor.

Biliyoruz ve hatırlıyoruz ki bu yaşanan ilk değil.

Tarikatlara ve siyasal İslâmcı yapılara ait vakıflarda ve yurtlarda, hatta yatılı Kur’an Kursları’nda yaşanan çocuk istismarlarının, bu yurtlarda çocukların köle gibi kullanılmasının ve geleceği çalınan emekçi çocuklarının yaşamlarını yitirmeleri hiçbir şekilde normal karşılanamaz.

Ortada onlarca çocuğun sistematik bir şekilde tecavüze uğradığı örnekler, yine onlarca çocuğun bir yangında hayatını kaybettiği Aladağ yangını, tarikat yurtlarda yaşanan şüpheli ölümler ve gençlerin intiharları mevcuttur.

Kendisi bir tarikatlar koalisyonu olan AKP iktidarı tüm bu yaşananların temel sorumlusudur.

“Kindar nesil” yetiştirmekle övünen, tarikatlara ve cemaatlere sonsuz destek veren, köy okullarını ve yatılı bölge okullarını kapatıp yerlerine tarikat yurtlarını geçiren, ülkemiz emekçilerine ve çocuklarına “ya dinselleşme ya geleceksizlik” ikilemini dayatan AKP iktidarının ta kendisidir.

Böylesi bir tabloda, başta FETÖ olmak üzere emperyalizmin Türkiye’nin başına musallat ettiği siyasal İslâmcı örgütler ve Türkiye’deki sömürü düzeninin içerisinde boy atıp bugünlere gelen tarikatlar ve cemaatler de içinde bulunduğumuz karanlığın doğrudan sorumlusudurlar.

Bu düzen gericidir ve köhnemiştir. Bu düzen değişmelidir. Türkiye’de emekçilerin başına musallat olan bu düzenden kurtulmak elzemdir. Bunun için laiklik mücadelesini büyütelim, kanıksamayalım, tarikat yurtlarındaki ölümlere alışmayalım.

Yıkalım bu köhne düzeni, biz başka alem isteriz!

WhatsApp