Basın Açıklamaları

TKH Gençliği: Öğrenme özgürlüğüne engel olan AKP’dir!

AKP, üniversitelerde ilerici ve solcu öğrencilere yönelik gerici ve faşist politikalarına devam ediyor.

Emniyet, üniversite rektörlüklerine ve Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü’ne “gizli” ibareli talimat yollayarak, haklarında işlem başlatılan öğrenciler için mahkeme sonuçları kesinleşmemesine rağmen işlem yapılması gerektiğini belirtti.

Öğrencilerin yurttan atılmasını, burs ve kredilerin kesilmesini, burs alan öğrenciler için ödenen miktarın borç olarak yansıtılmasını içeren talimat ise AKP iktidarının gerçek yüzünü bir kez daha açığa çıkarmıştır.

Öğrenme özgürlüğüne engel olan devrimci ve ilerici öğrenciler değil, akademiyi tasfiye eden, eğitimi piyasaya açarak özelleştiren, gençliği geleceksizliğe hapseden AKP iktidarıdır!

Üniversitelilerin eşit, bilimsel, parasız bir eğitim için yükselttiği mücadele ise “özgürlük düşmanlığı” olarak lanse edilmektedir. Üniversite dışındaki faaliyetleri de aynı kapsama alan bu talimatla birlikte gençliğin siyaset dışına itilmesi amaçlanmaktadır. Bu adlı adınca bir korku imparatorluğudur!

17 yıldır iktidarda olan AKP’nin, gençlikle kan uyuşmazlığı devam etmektedir ve AKP iktidarı çözümü gençliğe saldırmakta bulmuştur.

Atılan bu adımlarla üniversitelerde yükselen mücadelenin sekteye uğratılacağını düşünmek ise safsatadır.

Üniversiteli gençlik bu baskı ve yaratılmaya çalışılan korkuya boyun eğmeyecek, üniversitelerde bilimin ve aydınlanmanın sesini yükseltecektir.

Ya korku düzeni, ya sosyalist Türkiye!

 

TKH Gençliği

27 Mayıs 2019

To Top