Basın Açıklamaları

Üniversite rektörleri AKP il başkanı değildir!

Üniversitelere yapılan siyasi rektör atamaları ve buna bağlı olarak eğitmen kadrolarında ortaya çıkan düzenlemeler üniversitelerde yaşanan temel sorunların başında gelmektedir. 

İktidara geldiği günden beri her türlü kurumun yapısını değiştiren AKP, üniversiteler ile ayrıca uğraşmaktadır. Üniversiteler gerici AKP rejiminin kurumu haline getirilme girişimi yaşanan kadrolaşma adımlarıyla her geçen gün hız kazanmaktadır.

Üniversitelere alınacak öğretim elemanlarının liyakat ve bilimsel yeterlilik yerine kendi siyasetine yakın kişilerden seçilmesi, üniversite alanlarının ranta açılması, üniversiteleri mekanlarının AKP propagandasının yapıldığı mekanlara dönüştürülmesi, AKP’nin bilime, üniversitelere ve eğitime bakışını da fazlasıyla göstermektedir.

Üniversitelerde  muhalif öğrencileri baskı altına alan rektörlükler söz konusu AKP olunca hiç bir ses çıkartmamaktadır. Aksine tüm olanakları seferber etmektedirler. Üniversitelerde son yıllarda aydınlanmacı, ilerici öğrenci kulüpleri çeşitli sebeplerle  kapatılmıştır. Muhalif öğrenciler güvenlikler tarafından göz hapsindedir. Hiç bir etkinliğe izin verilmemekte öğrenciler türlü nedenler ile uzaklaştırma cezaları almaktadır. Bu tarz saldırılar bizzat yeni rektörler tarafından planlı bir şekilde yapılmaktadır.

Atamayla gelen rektörler AKP il başkanı gibi çalışmaktadır.

Üniversite öğrencileri yarattığınız bu tabloyu kabul etmeyecektir. Gerici rejiminin referansları ile şekillendirmeye çalıştığınız, sorgulamayan bir nesil yetişmeyecektir.

Üniversiteler rantçıların, gericilerin ve AKP kadroların doldurulduğu kurumlar olamaz! 

Üniversiteler bilimin üretildiği mekanlardır!

TKH Gençliği

20.10.2019

To Top