0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Üniversite, Ticarethane Değildir!
Üniversite, Ticarethane Değildir!

İstanbul Üniversitesi`nde Kantin Zamları Geri Alınmalıdır!

İstanbul Üniversitesi`nde kantin fiyatlarına yapılan zam piyasacılığın gerçek yüzünü bir kez daha göstermiştir. Yıllardır memleketin tüm kaynaklarını sermayeye peşkeş çeken, piyasacılıkta vites arttıran AKP iktidarı ve sermaye düzeni gençliğe zamlar, geleceksizlik, işsizlik, borçluluk ve yoksulluktan başka bir şey vermemiştir. 

Memleketin dört bir yanından gelen emekçi çocuklarının barınma, ulaşım, beslenme ve nitelikli eğitim haklarına göz dikenler bugün kantin zamlarıyla karşımızda, ekonomik krizin faturasını gençliğe kesmeye çalışmaktadır.  

En temel haklarımızı gasp ederek bizleri müşteri yerine koyan, okullarımızın kapısını sermayeye açan kapitalist düzende üniversitelerimiz ticarethane olarak görülmekte, gençliğin okumak için çalışmak zorunda bırakılması yetmezmiş gibi bir de gençlik kredi sistemiyle borçlandırılmaktadır.  

Haklarımız her geçen gün daha da tırpanlanmakta, eğitim pek çok emekçi çocuğu için ulaşılamaz hale gelmektedir. Eğitimin barınma, beslenme, ulaşım ve kitap-defter paralarıyla beraber bir bütün olduğunu görmezden gelen piyasa düzeni karşısında ezilmemekse gençliğin bu tabloya ağırlığını koymasından geçmektedir. Çözümünse devletleştirmeden ve parasız eşit bir eğitim mücadelesinden geçtiği bilinmelidir. 

İşsizlik, borçlanma, geleceksizlik ve yoksulluk yaratan patronlar düzeninin krizini gençlik ve emekçiler sırtlamak zorunda değildir!  

Öğrencilerinin cebine göz diken İstanbul Üniversitesi, yemekhane eylemlerini hatırlamalıdır. Üniversitelerin ticarethane olmadığı bilinmeli, yapılan zamlar geri alınmalıdır! 

Türkiye Komünist Hareketi Gençliği olarak sıra arkadaşlarımıza çağrımız, bizleri yoksullaştıran bu düzene karşı mücadeleyi büyütmek; yoksulluk ve geleceksizliğin son bulacağı, eğitimin parasız ve eşit olacağı bir memleket için ayağa kalkmaktır. 

İstanbul Üniversitesi TKH Gençliği 

15.04.2022

WhatsApp