Basın Açıklamaları

Üniversiteler bizimdir, yobaza geçit yok!

Elazığ depremi sonrası yapmış olduğu açıklamalarla Ortaçağ zihniyetini ve gerici düşüncelerini ortaya döken sözde Profesör Bedri Gencer, Elazığ depreminin nedenini çocuk yaşta evliliğe karşı çıkılmasına bağlamıştı.

Tüm ülke tarafından tepkiyle karşılanan Bedri Gencer, Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerinin eylemleriyle karşılaşmış ve öğrenciler tarafından üniversitedeki odası “mühürlenmişti.”

Bedri Gencer bugün yaptığı açıklamayla hakkındaki suç duyurusuna takipsizlik kararı verildiğini duyurmuş ve avukatı ise gençliği “terörist” olmakla suçlayarak karşı saldırıya geçmiştir.

Ülkemiz ve üniversitelerimizde AKP’nin gerici saldırıları artık alenen yürümekte, yargı ise gericiliği meşrulaştırma noktasında işlev görmektedir. AKP zihniyetinin yansıması olan gerici düşüncelerin üniversitelerde savunulmasına ise izin vermeyeceğimiz bilinmelidir.

Sermaye düzenine, AKP iktidarının gerici, piyasacı, gençlik düşmanı politikalarına ses çıkaran herkesin “terörist” olarak nitelendirilmesi ise gençliğin mücadelesini engellemeyecektir. Bu adımlar yalnızca gençliğin aydınlanma, eşitlik ve özgürlük mücadelesine daha sıkı sarılmasına ve mücadeleyi büyütmesine neden olacaktır.

Yıldız Teknik Üniversitesi yönetiminin ikiyüzlülüğü ise ortaya çıkmıştır. “Gerekli işlemleri yapıyoruz” diyerek gerici söylemlerin üstünü örtmeye çalışan YTÜ yönetimi açıkça Bedri Gencer’i kollamış ve düşüncelerine ortak olmuştur.

TKH Gençliği olarak bütün Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerini gericiliğin saldırısına karşı üniversiteye sahip çıkmaya çağırıyoruz. 

Üniversiteler bizimdir, yobaza geçit yok!

TKH Gençliği

17.03.2021

To Top