Basın Açıklamaları

Yemekhane zamları geri alınmalıdır!

2019-2020 eğitim yılı açılırken sermaye sınıfının eğitime ve gençliğe yönelik gerici ve piyasacı hamleleri hızlanarak devam ediyor.

Okullar henüz açılmadan gündeme gelen ODTÜ KYK dayatması, YTÜ Davutpaşa kampüsüne millet bahçesi yapılmak istenmesi, yurt kayıtları döneminde KYK yurtlarına apar topar yapılan zamlar sermaye sınıfının eğitime ve gençliğe dair yaklaşımını gözler önüne sermişti. Şimdi ise okulların açılmasıyla birlikte İstanbul Üniversitesi yemekhanesine zam yapıldığı ortaya çıktı.

Üniversite yemekhaneleri üzerinden yandaş firmaların nasıl zengin edildiği geçtiğimiz yıllarda gözler önüne serilmişti.

Bütün bu süreçlerin sermaye sınıfının kar hırsı, AKP iktidarının gençliği kapsama sorunu ve ülkemizin içinden geçtiği ekonomik krizle bağlantılı olduğu bilinmelidir.

Sermaye sınıfı ve onun siyasi temsilcilerinin ekonomik krizin faturasını emekçi halka ve onun çocuklarına kesmeye kararlı olduğu açık bir şekilde görülmektedir.

Bugün üniversite gençliği okumak için çalışan pozisyondan, çalışmak zorunda olurken okumaya vakit arayan pozisyona geçmiştir. Bu tablonun sorumlusu sermaye sınıfının emek düşmanı sömürücü politikalarıdır. AKP iktidarı her fırsatta gençliği “beleşçilikle” suçlamış, en basit barınma ve yemek hakkını dahi elinden almak için çaba sarf etmiştir.

Emekçi halkın çocuklarının cebindeki üç beş kuruşa dahi göz diken bu sistem, gençliğe geleceksizlik ve %26’lara varan işsizlik sunmaktadır. Bugün hayata geçirilen uygulamalar bu sürecin katlanarak devam edeceğine işaret etmektedir.

TKH Gençliği olarak, sermaye sınıfının ve temsilcisi AKP iktidarının üniversitelere ve gençliğe yönelik saldırılarına sessiz kalmayacağımız, bu hamlelere karşı gençliği işçi sınıfının kavgasında örgütlü kılarak yanıt vereceğimiz bilinmelidir!

Ekonomik krizin faturası gençliğe kesilemez, yemekhane zamları geri alınmalıdır!

TKH Gençliği

15.09.2019

 

 

To Top