Basın Açıklamaları

ÇHD Üyesi Avukatlar Derhal Serbest Bırakılmalıdır!

15 Temmuz darbe girişimi bahane edilerek Olağanüstü Hal kapsamında Çağdaş Hukukçular Derneği’nin (ÇHD) Kasım 2016’da, önce faaliyetleri durdurularak Ankara’daki Genel Merkez binası mühürlenmiş, sonra 677 sayılı KHK ile kapatılmıştı.

8 Kasım 2017 tarihinde ise ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı İstanbul’da gözaltına alınmış, gözaltına alınmasından 5 gün sonra 13 Kasım’da tutuklanmıştır.

Şu anda ÇHD’nin 20’ye yakın avukat üyesi tutuklu bulunmaktadır.

AKP, referandum ile yargıda yaptığı değişikliklerle yetinmemekte, bağımsız savunmayı da yok etmeye çalışmaktadır. Bunun için KHK ile savunma hakkını kısıtlayacak birçok düzenleme getirmiştir. Yine yürürlüğe giren bir düzenleme sonrasında, alınan kısıtlama kararları ile avukatların müdafilik yapmaları engellenmektedir.

AKP, avukatlara mesleki faaliyetlerinden dolayı gerçekleştirilen bu operasyonlar ile bağımsız savunmayı yok etmek, kendine bağımlı bir savunma yaratmak, nihayetinde yargıda dikensiz gül bahçesini yaratmak istemektedir.

Diğer yandan, ÇHD’ye ve avukatlara yapılan bu saldırılar, solun siyaset yapma özgürlüğüne de açıkça müdahaledir.  İktidar avukatların tutuklanması üzerinden topluma mesaj vermekte, avukatların bile tutuklanıyor olması mesajı, toplumu sindirmek, siyasetsizleştirmek açısından kullanılmak istenmektedir.

Bu saldırılar asla kabul edilemez.

Türkiye Komünist Hareketi, ÇHD Genel Başkanı Selçuk Kozağaçlı ve dernek üyesi avukatların derhâl serbest bırakılmalarını talep eder.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

14 Kasım 2017

To Top