Basın Açıklamaları

Emekçi halkımız bu DÜZENE mahkum değildir!

Bugün Şırnak Kömür ocakları bölgesinde bir göçük meydana geldi.

Henüz toprak altından çıkarılamayan yaralı işçilerin de olduğu göçük sonucu şu anki resmi açıklamaya göre 6 işçi kardeşimiz yaşamını yitirdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Şırnak’ta kömür ocağında meydana gelen göçüğe ilişkin, “Kazanın olduğu maden  sahası, işletme ve iş güvenliği riski barındırdığı için MİGEM tarafından 2013  yılında faaliyeti durdurulmuş bir sahadır. Kazanın meydana geldiği saha için  Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından verilmiş çalışma ruhsatı söz konusu  değildir. Yapılan işlem kaçak işlemdir.” ifadesi kullanarak hemen her gün devam eden iş cinayetlerine nasıl ortaklık içinde olduklarını da itiraf etmiştir.

Yaşanan iş cinayeti göstermektedir ki; 2013 yılında faaliyeti durdurulması gereken maden, devlet kurumları denetim yapmadığı için çalışmaya devam etmiş ve her zamanki gibi işçi kardeşlerimizin canları patronların kar hırsına kurban edilmiştir.

Patronların, iş güvenliği ve işçi sağlığı konusunda almak zorunda olduğu önlemleri bir gider kalemi olarak gördüğü ve devletin onlarca iş cinayeti davasında hangi sınıf için adaleti temsil ettiği ortadadır.

Tıpkı Soma’da, Torunlar İnşaat’ta olduğu gibi dün TÜPRAŞ’ta bugün Şırnak’ta yaşananlar bunu bir kez daha ortaya koymuştur.

AKP iktidarının sermayenin çıkarlarının temsilcisi olarak kurduğu ”yeni Türkiye” budur.

İşçi sınıfının en başta canıyla sonra açlıkla ve güvencesizlikle bedelini ödediği bir ” yeni Türkiye”

Yeni dedikleri bu Türkiye, milyonlarca emekçi açısından olsa olsa cehenneme çevrilmiş bir Türkiye anlamına gelmektedir.

Emekçi halkımız bu Türkiye’ye mahkum değildir.

Emeğin, laikliğin, bağımsızlığın, eşitliğin ve özgürlüğün egemen olduğu yeni bir Cumhuriyet için ayağa kalkılmalıdır.

Partimiz Türkiye Komünist Hareketi, başta işçi kardeşlerimiz olmak üzere emekçi ve ilerici halkımızı, yeni bir Cumhuriyet için örgütlü mücadeleye çağırmaktadır.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

17 Ekim 2017

To Top