Basın Açıklamaları

GENÇLİK BAYRAM KUTLAYAMIYOR! GELECEK GÜZEL GÜNLER ELLERİMİZDEDİR!

Her yıl olduğu gibi bu 19 Mayıs’ta da gençliği “kutsamak” ve gençliğe övgüler dizmek için kollar sıvanmış durumda.  “Gençlik ülkemizin geleceği” sözleri bütün düzen siyasetçileri tarafından dillendirilmeye başlanacak tekrardan.

Bu düzenin sahipleri her fırsatta gençlikle uğraşmaktan, sonrasında ise “siz bizim geleceğimizsiniz” demekten vazgeçmediler. Çünkü gençlik onlar açısından, düzenin bekasını sağlayan bir dinamik olarak görüldü, ülkemizdeki bir dizi örnek ise, gençliğin yeni bir düzen kavgasında ısrarcı olduğunu ortaya koydu.

Bugün bakıldığında gençlik, sermaye sınıfı ve AKP iktidarının tam boy saldırısına maruz kalmaktadır. Genç işsizlik %25’lere dayanmış, milyonlarca öğrenci üniversiteyi dondurmuş ya da bırakmak zorunda kalmıştır. Gençlik, geleceksizlik kaygısıyla intiharlara ve bunalımlara sürüklenmiştir.

İçinden geçtiğimiz süreçte yaşananlar ise kapitalizmin ve AKP iktidarının gençliğe verdiği değeri açıkça ortaya koymaktadır. Ülkenin geleceğini temsil eden liseli gençliğin üniversiteye giriş sınavları turizm patronlarının kar hırsından kaynaklı erkene çekilmiş, liseli gençlik gelecek kaygısı içerisine itilmiştir.

Salgın nedeniyle işsiz kalan gençler düzen tarafından görülmemiştir.

Gençliğin eğitim aldığı üniversitelere gerici ve sapık “hocalar” bizzat bu düzen tarafından yerleştirilmiştir.

Bu tablo göstermektedir ki, bu düzenin devamını amaçlayan bütün düşünceler bugün gençliğin karşısında yerini almaktadır. Gençliğe iyi bir gelecek sunmak, bu düzenin değirmenine su taşımaktan geçmemektedir.

Gençliğin ise sahte umutlara da, bu düzenin geleceksizliğine de karnı tok!

Gelecek güzel günler için, eşitliğin, özgürlüğün hüküm süreceği Sosyalist Türkiye mücadelesi her alanda yükseltilmelidir.

Gençlik, geleceğini yalnızca yeni bir ülkeyle kazanacaktır.

TKH Gençliği

19.05.2020

To Top