Basın Açıklamaları

Gerici Akit Gazetesi’ne yanıtımızdır!

Gerici Akit Gazetesi, Suriye Komünist Partisi üzerine bir haber yapmış, haberin başında şu ibareleri kullanmıştır:

“Öte yandan Aynı dönemde TKP Şeyh Said hadiselerine “gericilik” yaftası yapıştırarak SSCB politikası gereği Kemalist düzenle işbirliğine girişmişti. Tıpkı bugünkü Suriye ve Türkiye solunun serencamı gibi…”

Komünistler, dün olduğu gibi bugün de “Şeyh Sait hadiselerini” gerici bir kalkışma, irticacı bir ayaklanma olarak değerlendirmektedir.

Dün olduğu gibi bugün de komünistler gericiliğe karşıdır. Dün olduğu gibi bugün de gericilerin arkasında emperyalizm olduğunu savunmaktadır. Tıpkı bugün Suriye’deki cihatçı çetelerin arkasındaki gücün emperyalizm olduğu gerçeği ortada durduğu gibi.

Komünistler, dün tarihsel bir ilerleme anlamına gelen Cumhuriyet’in kuruluşunu ilerici bir adım olarak görmüşlerdir. Dünün gericileri bugün AKP iktidarı ile birlikte Cumhuriyet’i yıkmaktadır. Şeyh Saitçiler ne yazık ki bugün iktidardır.

Emperyalizmin oyuncağı olan gericilik, Ortadoğu’daki katliamların, 15 Temmuz darbe girişiminin, bombalı katliamların sorumlusudur. Adı ister IŞİD ister FETÖ olsun hepsi aynı ideolojinin ortaklarıdır. Dün ılımlı İslam adıyla emperyalizm tarafından iktidar yapılan AKP iktidarı da bu gericiliğin bir başka yüzüdür.

Komünistler, bugün 1923 Cumhuriyeti’ni yıkan gericilere karşı mücadelesini aynı şekilde sürdürmektedir.

Komünistler Türkiye ve Suriye’de onurlu tarihleriyle gurur duymaktadırlar.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

30 Ocak 2017

To Top