Basın Açıklamaları

HELİN’E ÖZGÜRLÜK! DÜŞÜNCEYİ HAPSEDEMEZSİNİZ!

Amasya Üniversitesi öğrencisi ve Partimiz TKH üyesi Helin Nigit, 7 Şubat 2018 tarihinde “cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile tutuklandı.

Tutuklama gerekçesi olarak hali hazırdaki cumhurbaşkanına 2014 yılı başlarında ve 2016 yılında hakaret ettiği varsayılan sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterildi.

Bu tutuklama kararı ile, daha cumhurbaşkanı olmadığı bir zamandaki bir sosyal medya paylaşımı cumhurbaşkanına hakaret suçuna delil  sayılarak, hukuk skandallarına  bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Yargının AKP talimatı ile iş gördüğü, cumhurbaşkanına hakaret suçunun varlığını koruduğu, kolluk kuvvetlerinin tecavüzcüleri, cinsel istismarcıları, çeteleri ve yağmacıları yakalamak yerine düşünce ve ifade özgürlüğünün peşine düştüğü günümüzde binlerce hukuksuz uygulama ve tutuklamaya bu defa 22 yaşındaki bir üniversite öğrencisi eklenmiş oldu.

Soruyoruz!

Tüm ülkedeki gelişmeleri, sosyalist ve yurtsever duygu ve düşünceleri ile yorumlayarak  sosyal medya paylaşımlarında bulunan, kadına şiddeti lanetleyen, buna karşı İlerici Kadınlar Derneği’nde örgütlü mücadele veren, ülkenin bağımsız, laik ve eşitlikçi bir düzene yol alması için partisi ile mücadele eden bir kadından korkarak, onu tutuklayarak, kimleri koruyorsunuz?

Buradan tüm duyarlı, ilerici, sol, yurtsever kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz!

Helin’e ve  “cumhurbaşkanına hakaret” suçundan tutuklu olan ya da yargılanan tüm yurttaşlara özgürlük mücadelesini yükseltelim.

Cumhurbaşkanına hakaret suçu kanundan çıkarılsın ve tüm yargılamalar son bulsun!

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

10 Şubat 2018

To Top