Basın Açıklamaları

Katar’da bulunan Türk askeri geri çekilmelidir!

Son günlerde Suudi Arabistan’da ortaya çıkan siyasal gelişmeler, bu ülkenin iç sorunları olarak değerlendirilemeyecek farklı boyutlar taşımaktadır. Yeni bir emperyalist saldırganlık planının örülmeye çalışıldığı ve bölgesel yeni sorunlara yol açılacak bir sürecin ön adımlarının atıldığı bu tablo, ülkemiz açısından büyük bir risk barındırmaktadır.

Suudi Arabistan’da ortaya çıkan gelişmelerin bir ayağı İsrail’in Filistin ve Lübnan üzerindeki yeni hamlelerinin ayak sesleri olarak görülmeli, diğer ayağı ise Yemen, Irak ve Suriye’yi de kapsayacak bir biçimde İran’a yönelik yeni bir cephenin açılması olasılığıdır.

Bütün bu gelişmeler ortadayken Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Katar’da askeri üs kurması ve bölgesel gelişmelerin tam ortasında bulunan yabancı bir ülkede asker bulundurması ülkemiz açısından ciddi bir sorundur.

Türkiye’nin Katar’a askeri üs açması ve bir tugayın buraya yerleştirilmesi, başından beri AKP iktidarının söylediği gibi ‘ülke çıkarları’ ile ilgili değil; tam tersine, emperyalist ABD ve Siyonist İsrail yönetiminin oluşturduğu İran karşıtı cephenin askeri ayağı olarak planlanmıştır. AKP iktidarının, ABD emperyalizmine “kafa tuttuğu” şeklinde kamuoyunda oluşturulmaya çalışılan algı boşunadır. AKP iktidarının ve NATO üyesi olan bir ordunun emperyalist planlar doğrultusunda adım attığı net olarak görülmelidir.

Katar’da Türk askerinin bulunmasının anlamı açıktır: Katar’da bulunan ABD askeri hava üssü yanında bir kara gücü de istenmiştir ve bu Türk askeri tarafından sağlanmıştır. Bütün bu planların merkezinde ise İran’a yönelik ABD tarafından başlatılan yeni kuşatma ve saldırganlık politikası bulunmaktadır. Bu tablonun bir parçası olarak Somali de Türk askerinin varlığı aynı niyetin bir sonucudur.

Türk askeri emperyalist planların bir parçası olamaz!

Suriye’de AKP iktidarı yüzünden emperyalist planların bir parçası olan ülkemizin yaşadıkları ortadadır. Katar’da bulunan Türk askeri derhal ülkeye geri dönmelidir.

Amerikan emperyalizmi ve İsrail siyonizmi için Türk askerinin kullanılmasına hayır! 

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

8 Kasım 2017

To Top