Basın Açıklamaları

Kıdem Tazminatı’nın kaldırılmasına karşı işçi sınıfı tavrını koymalıdır! İşçiler ayağa kalkmalıdır!

AKP tarafından yıllardır gündemde tutulan Kıdem Tazminatı’nın kaldırılmasına yönelik tasarı bugün Bakanlar Kurulu’na sunuldu. Kıdem Tazminatı’nın fona devredilerek kaldırılmasını öngören bu yasal değişiklik, işçilerin en temel hakkı olan iş güvencesini tamamıyla ortadan kaldıran büyük bir saldırıdır.

2004 yılında TÜSİAD tarafından gündeme getirilen Kıdem Tazminatı’nın fona devredilmesi, bugün AKP iktidarı tarafından yaşama geçirilmeye çalışmaktadır. AKP iktidarı, işçinin işgüvencesini ortadan kaldıran bu değişikliği işçilerin mağduriyetinin ortadan kaldırıyoruz yalanıyla propaganda etmektedir.

Emeklilik hakkının neredeyse yok edildiği, taşeron çalışmanın tavan yaptığı ve iş güvenliğinin hiçe sayıldığı bir dönemde kıdem hakkının kaldırılması AKP iktidarının emek düşmanı karakterini bir kez daha göstermektedir. Öncelikle AKP tarafından gündeme getirilen yalanlar, işçiler tarafından net olarak görülmelidir:

Kıdem tazminatının fona devredilmesi güvenceli çalışma hakkının kaldırılması demektir. Tazminatın patronlardan bağımsız hale geleceği yeni bir uygulama fon adıyla gündeme getirilerek, patronlar istedikleri zaman işçileri işten çıkartabilecektir.

Fon uygulaması ile işçiler tazminat hakkını ancak ya emekli olduklarında ya da öldüklerinde kazanabilecektir. Taslakta fondaki paranın çekilmesi belirli bir süre engellenirken, işçiler bu durumda hem primlerinden kayıp yaşayacak hem de enflasyon karşısında zarara uğrayacaktır.

Fon kuruluşu, aynı zamanda AKP iktidarının yeni bir kaynak bulma arayışından başka bir şey değildir. Para bulmak için emekçilerin kazanılmış haklarına gözünü diken AKP, sermaye sınıfı için kesenin ağzını açmakta tereddüt göstermemektedir.

Bugün AKP tarafından Bakanlar Kurulu’na sunulan bu taslak, bizzat sermaye sınıfının talebi doğrultusunda hayata geçmektedir.

Bu taslak, işçi sınıfının kazanılmış hakkına büyük bir darbedir.

İşçi sınıfı, AKP’nin bu adımına karşı ayağa kalkmalıdır. Yıllardır sınıfa dönük saldırılarda hız kesmeyen AKP son vuruşunu gerçekleştirmek istemektedir. Referandumdan önce susan referandum biter bitmez emekçilere yönelik saldırı programını açıklayan AKP iktidarına karşı işçi sınıfını tavrını koymalıdır.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

29 Mayıs 2017

To Top