Basın Açıklamaları

PETKİM işçisini ezemezsiniz!

Türkiye’nin en değerli sanayi kuruluşlarından biri olan PETKİM’de işçiler patronun üç yıllık toplu sözleşme ve düşük zam dayatmasına karşı ayakta.

PETKİM’i alın teriyle var eden işçiler, bu dayatmalara karşı işyerlerinde sadece haklarını değil, aynı zamanda onurlarını da savunuyorlar. Pazartesi gününden bu yana işyerlerinde direnişte olan işçiler, dün bir kez daha patronun saldırısıyla karşı karşıya kaldı. Patronun yönlendirmesiyle polis işçilere müdahale ederken, işçiler kararlı duruşunu sürdürerek patrona ve AKP’ye en net cevabı verdi.

Dün ayaklar altına alınmaya çalışılan PETKİM işçisinin alın teri, emeğiydi. PETKİM işçisi buna izin vermedi.

AKP ve PETKİM’in patronu SOCAR, işçileri ezip geçebileceklerini düşünüyorlar ama yanılıyorlar. PETKİM işçisi buna izin vermez.

Halkın emekleriyle kurulan PETKİM, özelleştirme sonrası patronun büyük baskısıyla karşılaşmıştı. Ancak tüm baskılara karşı PETKİM işçisi örgütlü kalmayı başarmış, özelleştirmeye karşı örgütlü duruşunu korumuştu. Patron işçilerin bu duruşunu ve örgütlülüğünü AKP’yi de yanına alarak kırmaya çalışıyor.

PETKİM işçisi, patronun aldatmacasına izin verme. Örgütlü duruşunu koru ve işyerine sahip çıkmaya devam et!

PETKİM işçisi, cam işçisi gibi, metal işçisi gibi direnişine devam et. Unutma, işyerini sen yarattın, işyerin senin kalendir!

PETKİM işçisinin iki yıllık sözleşme ve daha eşit bir ücret dağılımı talepleri mutlaka kabul edilmeli.

PETKİM’de bugün işçi sınıfı kazanacak, yarın ise PETKİM yeniden halkın olacak!

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

21 Haziran 2017

To Top