Basın Açıklamaları

Suriye’nin kuzeyinde ABD askeri üsleri kabul edilemez!

Suriye’de cihatçı terör örgütlerinin maşa olarak kullanıldığı emperyalist yıkım ve savaş politikasının neyi hedeflediği adım adım ortaya çıkmaktadır. Yaklaşık 7 yıldır süren ve Suriye’de önce yönetim değişikliğinin hedeflendiği şimdi de parçalanma siyasetinin devreye sokulduğu bir sürecin amacı emperyalizmin bölgeye yerleşmesidir.

Suriye’de bir yönetim değişikliği ile yapılmak istenenler, Suriye halkının meşru direnişi tarafından bozulduğundan dolayı, ABD emperyalizmi, bugün hem Irak’ta hem de Suriye’de yerleşmenin yolunu bu sefer bu ülkelerin geriye dönülmez bir biçimde parçalanmasında aramaktadır.

Ortadoğu’da yaşanılan yıkımın baş sorumlusu emperyalizmdir. Bu yıkımın aracı olarak ise İslamcı siyasal hareketler ve cihatçı çeteler kullanılmıştır. Bugün siyasal İslamcılık adına Türkiye’de söz söyleyenler ve AKP iktidarı, oluşan tablonun suç ortakları olarak görülmelidir.

Bununla birlikte, bugün ABD emperyalizminin Suriye’nin kuzeyinde Kürt güçleri üzerinden Suriye’ye yerleşme planları, açık ve somut olarak hayata geçmektedir. Kobani, Menbiç, Haseke, Şeddadi, El Hol gibi yerleşim yerlerinde kurulan askeri üslerin yanı sıra, Tabka’da bir ABD askeri üssü daha kurulması tabloyu açık olarak göstermektedir. ABD emperyalizminin bugün Suriye’nin kuzeyinde Kürt siyasi hareketi üzerinden Suriye topraklarında askeri üsler kurması, hatta askeri havalimanı inşaatına girişmesi bütün Ortadoğu için büyük bir tehdittir.

Emperyalizmin yıkım ve parçalama siyasetinin karşısında bütün Ortadoğu güçleri ikirciksiz tavır almalıdır. Bilinmelidir ki, bugün İslamcı cihatçı çeteler Ortadoğu’yu kan gölüne dönüştürmüşse bunun arkasındaki gerçek suçlu ve destek veren güç emperyalizmden başkası değildir. Bugün Kürt siyasi hareketinin, ABD emperyalizminin bölgeye yerleşmesine neden olan bir işbirliğinin başta Kürt emekçileri olmak üzere bölge halklarının bütününün emperyalizme bağımlılığına yol açacağı açık olarak ifade edilmelidir.

Ülkemizde bulunan İncirlik üssü dahil olmak üzere bütün NATO üsleri kapatılmalıdır!

Suriye’nin kuzeyinde bütün ABD askeri üsleri durdurulmalıdır!

Yaşasın halkların kardeşliği diyenler, Türk-Arap-İran-Kürt halklarının kardeşliğinden yana tavır koymalı, emperyalizme karşı konum almalıdırlar.

Emperyalizme karşı mücadele verilmeden gericiliğe karşı mücadele verilemeyeceği bilinmelidir.

Ortadoğu’da barış emperyalizme karşı ortak mücadeleyle mümkün olacaktır.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

6 Temmuz 2017

To Top