Basın Açıklamaları

TKH Gençliği: Gençliği Kandıramazsınız!

AKP’nin günü kurtarmak için İstanbul ve Ankara’da başlattığı tanzim satış uygulaması eski AKP Genel Başkan Yardımcısı, şimdinin Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörü Nükhet Hotar’ın talimatıyla İzmir’de DEÜ Tıp Fakültesi kantininde başladı. Üniversitede hükümetin seçimlere dönük politikasını uygulamakta hiç vakit kaybetmeyen DEÜ Rektörlüğü’ne söyleyecek sözümüz var!

Ülkemizde yaşanan ekonomik krizin, günlük yaşamdaki pahalılığın, işsizliğin ve her gün artan eşitsizliğin kaynağı bu yağma düzenidir. Bu gerçek, tanzim satışlarla ya da bugünü kurtarma çabalarıyla geçiştirilemez. DEÜ Rektörlüğü başlattığı bu uygulama başka bir gerçeği kabul etmektedir: Türkiye’de gençlik de mevcut krizden aynı şekilde etkilenmektedir.

Tanzim satış noktaları emekçinin, öğrencinin yoksulluğuna çare değildir! AKP iktidarı ekonomik krizi emekçi halkın sosyal haklarını gasp ederek ertelemeye, lehine çevirmeye çalıştığı gibi, üniversiteleri de bu yönde dönüştürmeye çalışıyor. Üniversitelerde gericilik ve piyasacılık yerleşmiş durumda. Üniversiteler bilimin ve aydınlanmanın yuvası olması gerekirken AKP’nin gerici politikalarının üretildiği yerler haline gelmiştir.

DEÜ Rektörlüğünün sicili ise oldukça kabarıktır. Üniversite kampuslerine araçla girişte öğrencilerden ve akademisyenlerden para isteyerek otoparkçılık yapan DEÜ Rektörlüğü üniversiteye rant kapısı olarak bakmayı, tanzim satışlar ile kar etmeye çalışıp üniversiteli gençliği oyalamayı kendisine görev edinmiştir. Üniversiteler gençliğin uyutulduğu değil, sorguladığı kurumlar haline gelmelidir!

Hayat pahalılığını düşürmenin yolu tanzim satışlardan değil AKP iktidarı boyunca Türkiye’de tarımın nasıl tasfiye edildiğini, kooperatiflerin nasıl işlevsizleştirildiğini ve dağıtıldığını, ithal gıda teşvikleri ile üretimin engellendiğini ve Türkiye’nin tarımsal üretimde tamamen dışa bağımlı hale geldiğini sorgulamaktan geçer. Üniversite yönetimlerinin bilimden ve aydınlanmadan vazgeçtiği bu noktada gençlik olarak bu zihniyetle kavga ediyoruz!

Kamu kurumlarının, üniversitelerin, belediyelerin ihaleler ile yağma zihniyeti ile yönetilmesine karşıyız! Gençlik olarak tavrımız net: Kanmıyoruz, ezber bozuyoruz! Bu gerici ve yağmacı zihniyete karşı Bağımsız Komünist Adaylara güç vermeye davet ediyoruz.

İzmir’de de oyumuz yağma ve rant düzenine karşı sesini yükseltenleredir.

Oylar, üniversite öğrencisi olan, Bağımsız Komünist Aday Deniz Tütmez’e!

 

TKH Gençliği

28 Şubat 2019

To Top