Basın Açıklamaları

Yunan halkının yanındayız!

Suçlu kemer sıkma politikaları ile halkı korumasız bırakan Yunan hükümetidir!

Kardeş Yunan halkı büyük bir yangın felaketiyle karşı karşıya. Ancak Yunan halkının başına gelen asıl felaket doğadan değil emperyalizmin patronların karlarını korumak için Yunan halkının başına musallat ettiği SYRIZA-ANEL hükümetinden kaynaklanmaktadır.

Yunan ekonomisinin bir krize sürüklenmesinin ardından geleneksel sosyal demokrasinin de çökmesiyle “sol” diye ortaya çıkartılan SYRIZA aradan geçen yıllarda emperyalizmin ve patronların isteklerinin uygulayıcısı bir uşak durumundan hiçbir zaman çıkmamıştır. Karların korunması için uygulanan kemer sıkma politikalarının Yunan halkını başka yönlerden olduğu gibi bu yangın felaketine karşı da korumasız bıraktığı görülmektedir.

Ülkemizde de sayısız örneğini gördüğümüz şekilde bu tür felaketlerin önlenebilmesi için yapılacak harcamalar ve denetimler, özelleştirmeler, yolsuzluklar ve kar hırsıyla yerine getirilmemekte, bu ağır ihmallerin faturasını emekçiler canlarıyla ödemekte ancak sorumlular patronların devleti tarafından korunmaktadır. Ülkemizde son birkaç hafta içerisinde yaşanan Çorlu’daki tren faciası, Zonguldak’taki maden kazası veya İstanbul’da yıkılan bina gibi örnekler de bu tablonun tüm dünyada benzer olduğunu göstermektedir.

Türkiye Komünist Hareketi, kardeş Yunan halkıyla dayanışma duygularını bildirirken tüm emekçileri canlarını hiçe sayan bu düzene karşı mücadeleyi yükseltmeye çağırır.

 

TÜRKİYE KOMÜNİST HAREKETİ

To Top