Basın Açıklamaları

Yurtlarına el koyun, tarikatları kapatın!

Din kılıf altında tarikat ve cemaat örgütlenmeleri bugün ülkemizin en önemli toplumsal sorunu haline gelmiştir. İstanbul’da bir tarikat yurdundan çocuklara yönelik şiddet kabul edilemez, bu durumun üstü örtülemez. Yaşanılan bu şiddet vakası ise asla münferit sayılamaz.

Tarikatlarda ve özelde tarikat yurtlarında şiddet, taciz, istismar vakaları bitmiyor. Ülkemizde basına yansıyabilen onlarca vaka yaşanılan olayların münferit olmadığını fazlasıyla göstermektedir.

Süleymancılar’a ait Kahramanmaraş Hamidiye yurdunda 4 çocuk, Ankara-Güdül erkek öğrenci yurdunda 13 erkek çocuk, İzmir-Dikili’deki yurtta 7 erkek çocuk, Konya’da Faruki tarikatında 7 erkek çocuk, İsmailağacılara ait İstanbul Bağcılardaki Medrese-i Gül isimli kaçak Kuran kursunda bir çocuk, İstanbul Ümraniye’de Fıkıh-Der’e ait yatılı Kuran kursunda ise kalan çocuklar istismara uğradı. Sakarya’da Uşşaki tarikatı şeyhi, müridinin 12 yaşındaki kızını istismar etti. 20 yaşındaki Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Enes Kara, Elazığ’da kaldığı cemaat yurdundaki baskılara dayanamayıp intihar etti.

Ensar Vakfı’nın Karaman’daki yurdunda yaşanan istismar skandalı hafızalardadır. Dönemin Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Sema Ramazanoğlu’nun “Buna bir kere rastlanmış olması hizmetleri ile ön plana çıkmış bir kurumumuzu karalamak için gerekçe olamaz. Biz Ensar Vakfı’nı da tanıyoruz, hizmetlerini de takdir ediyoruz” açıklaması skandala nasıl sahip çıkıldığını göstermişti. Bugün Ensar’ın kapatılması gerekirken, yapılan protokoller hız kesmiyor.

Bu skandallar yalnızca kamuoyuna yansıyanların bir kısmı.

Küçük yaşta çocukları ailelerinden kopartarak kendi siyasi emelleri için örgütlenme amacı taşıyan tarikat ve cemaat yurtları ülkemizin en büyük sorunu, tarikat ve cemaatler ise habis urudur!

Çocukların güvenliği için tarikat ve cemaat yurtları kapatılmalı, el konulmalıdır! Çocuklarımız tarikat ve cemaatlere teslim edilemez!

Yurtlarına el koyun, tarikatları kapatın!

Çocuklarımızı cemaat ve tarikatlara mahkûm bırakan AKP iktidarına karşı mücadele çocuklarımızın geleceği için mücadeledir!

To Top