0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Ekonomi anlayışınız ""iflas"" etmiştir!
Ekonomi anlayışınız ""iflas"" etmiştir!

Sermaye düzeni bugün bir kez daha gözünü Merkez Bankası Para Politikaları Kurulu toplantısına çevirdi. Toplantı sonunda ""faizler sabit bırakılırken"", herkes gözünü kurun ne olacağına dikti.  Patronların tamamı ""döviz kuru ne olur"" sorusunun yanıtını ararken, Merkez Bankası satır arasından ""ekonomik iflası"" itiraf etti.

""Küresel durgunluk geliyor"" temalı yapılan açıklamayla ""kredi genişlemesine"" fren yapılacağı mesajı verildi. Bu politikanın sonucu açıktır: Sermaye düzeni büyük bir krize girmiştir ve tüm patronlar ona göre tavır almalıdır!

Bir başka şekilde ifade etmek gerekirse; AKP`nin ve sermaye düzeninin uyguladığı ekonomi politikaları batağa batmıştır. Bugün Türkiye`yi hiçbir para politikası kurtaramaz!

Emperyalist merkezlerin tamamında enflasyon ve işsizlik dalgaları yükselmektedir. Bu dalgaların etkileri Türkiye`ye çok daha önce gelmiştir. Ekonomik krizin dalgaları Türkiye`yi çoktan yutmuştur.

Bugün Merkez Bankası iflas eden ekonominin sadece ""itirafını"" yapmaktadır. Satır arasına gizlediğiniz iflası, bugün emekçiler birebir hayatlarında yaşamaktadır.

Bu krize karşı çözüm açıktır; üretimi merkeze koyan, toplumun çıkarlarını hedefleyen devletçi bir ekonomi kurulmak zorundadır. Böyle bir ekonomik yapıyı ise ancak işçi sınıfı kurabilir.

AKP iktidarı güneşi balçıkla sıvayamadığı gibi, emekçilerin yeni bir ülke kurmasının da önünde duramayacaktır.

WhatsApp