Basın Açıklamaları

Emperyalist ABD ülkemizden defol! Yankee go home! ABD’nin 6. Filosu’na karşı Sarayburnu’ndayız!

Amerikan emperyalizminin 6. Filosu’nun amiral gemisi USS Mount Whitney’in dün gece İstanbul’a gelip Sarayburnu’na demirlemiştir. ABD’nin savaş gemisi üç gün burada kalacak, sonrasında ise Karadeniz’e açılacaktır.

ABD emperyalizmi daha fazla yayılmacılık ve daha fazla savaş istediğini bu adımı ile göstermiş bulunmaktadır. Bu geminin ülkemize gelişi ve Karadeniz’de katılacağı olası NATO operasyonu doğrudan Doğu Akdeniz, Karadeniz, Ortadoğu ve Kafkaslar’a dönük emperyalist müdahalenin bir parçasıdır.

Geminin geçtiğimiz günlerde yapılan G-20 zirvesinin hemen ardından göstere göstere İstanbul’a gelmesi, tam da bu müdahale arayışının pervasızlığının ve emperyalist saldırganlığın önemli bir örneğidir.

ABD emperyalizminin kimlerden cesaret aldığını ise çok iyi biliyoruz. Ülkemizdeki Amerikan işbirlikçisi güçler, AKP iktidarı ve yandaşları bu tablonun birinci elden sorumlusudur. Montrö Boğazlar Sözleşmesi’nin delinmesinden tutun, Karadeniz’de yükseltilen emperyalist saldırganlığın yandaşlığını kimlerin yaptığı; NATO’nun tüm operasyonlarına hevesli bir şekilde atlayanların kimler olduğu bellidir.

Emperyalist ABD ve NATO emekçilere baş eğdirebileceğini, bağımsızlık mücadelesini engelleyebileceğini zannediyor. Ülkemizin tarihinin ise emperyalizme karşı boyun eğmeyenlerin tarihi olduğu unutuyor!

Ülkemiz tarihinin köklerinde anti-emperyalizm vardır. Türkiye’de solun mücadele tarihi bağımsızlıkçı, yurtsever kimlikle örülmüş ve emperyalist ABD’nin 6. Filosunun askerlerini denize dökmek gibi onurlu eylemlere imza atılmıştır.

Dün olduğu gibi bugün de bu ülkenin ilerici, yurtsever insanları Amerikan emperyalizmine de, NATO’ya da, onların saldırgan politikalarına da geçit vermeyecektir.

ABD ülkemizden ve bölgemizden defol!

Yankee go home!

Kahrolsun emperyalizm!

Türkiye Komünist Hareketi

Basın açıklaması: ABD’nin 6. Filo amiral gemisinin ülkemize demirlemesini protesto etmek için Partimiz tarafından 2 Kasım 2021 Salı günü saat: 12:00’da Sarayburnu’nda bir basın açıklaması yapılacaktır.

To Top