Parti' den Haberler

Tarihsel TKP ve TİP üyelerinden komünist adaylara destek

31 Mart yerel seçimlerde Türkiye Komünist Hareketi’nin (TKH) desteklediği Bağımsız Komünist adaylara bir destek de tarihsel Türkiye Komünist Partisi ve tarihsel Türkiye İşçi Partisi üyelerinden geldi.

Tarihsel TKP’liler ve TİP’lilerin yayımladığı destek metni şu şekilde:

 

EMEKÇİ HALKIMIZA ÇAĞIMIZDIR

Yerel seçimler yaklaştıkça düzen siyasetinin çirkinlikleri bir kez daha gözler önüne seriliyor. Önemli olan bu çirkinlikleri yığınlara taşıyabilmek ve onların bilinçlerinde düzen siyasetinin gerçek yüzünün farkına varabilmelerini sağlayabilmektir.

Medyada her gün bu çirkinlikler haber olarak gündeme düşüyor. AKP’den CHP’ye, CHP’den AKP’ye, MHP’den İYİP’ye, İYİP’den MHP’ye transferler boy boy gazetelerde yer alıyor.

Baştan beri söylediğimiz, düzen partilerinin hepsinin aynı olduğu gerçeğidir!

Kimi düzenin yürümesini sağlıyor, kimi ise düzenin emniyet sübaplığını yapıyor. Değişmeyen tek şey sınıfsal iktidarı ellerinde tutanlar.

Öncelikle yerel seçimler ve bu seçimler sonucu oluşacak yerel yönetimler ile sınıfsal iktidar ve onun yürütücüsü merkezi iktidar arasındaki ilişkiyi ortaya koymamız gerekiyor.

Belediyeler vurgun, talan ve ranta açılan kapıların en önemli olanlarından biridir.

Bugün rant kapısı haline gelmiş yerel yönetimlerde bu KAPININ ancak işçi sınıfı ve emekçilerin siyasi iktidarı ele geçirmesiyle, iktidar olmasıyla KAPANACAĞINI anlatmalıyız. Tabii ki asıl hedefimiz siyaseti bu egemenler tarafından belirlenen düzen siyasetinin dışına çıkartmak gerekliliğidir.

Bunu sağlamanın yolu, meydanı bunlara bırakmayarak kitlelere düzen içi siyasetin asıl yüzünü göstermek olmalıdır. Burada unutulmaması gereken nokta, asla ve asla işçi sınıfının bağımsız sınıf siyasetinden taviz vermemek, düzen partilerinin KUYRUĞUNA takılmamak olmalıdır.

Bazı siyasi kesimlerde etkin olan AKP’yi geriletmek için AKP zihniyetine, AKP’ye karşı herkesle şartsız, şurtsuz bir araya gelirim mantığı, bize göre temeli yanlış bir düşünceye dayanan kuyrukçu bir mantıktır. Temelindeki yanlışlıklardan biri, öncelikle AKP’nin sınıflar üstü bir iktidar olmadığı, sermaye iktidarının yürütücüsü olduğu, iktidardaki sınıfın, her zaman, koşullara göre yeni yürütücüler bulacağı, yürütücü gitse de, iktidarın sınıfsal karakterinin aynı kalacağı, bir değişime uğramayacağı gerçeğinin bir türlü anlaşılmamasıdır. bir diğeri ise sermayenin AKP eliyle kendini yeniden üretebilmek için siyasi üst yapıda, alt yapıdaki olumsuzluğu aşabilmek adına yaptığı değişimlerin artık tamamlanmış olmasıdır.

Bundan böyle bu değişimden geri dönüş, yürütücü değişse de olası değildir. bu nedenle de artık AKP’nin geriletilmesi diye tek bir hedef solun misyonu değildir.

Tüm bunlar bağlamında bizlerin yapması gereken, işçi sınıfının bağımsız sınıf siyaseti doğrultusunda kendi yerel yönetim anlayışımızı, bu konuda herkesten çok daha fazla, vurguna ve talana karşı olan Komünistler olarak, söz söyleme hakkımızın olduğunun bilincinde olarak, yığınların önüne koymamızdır.

Bu nedenle biz Komünistler’in oyu;

İstanbul’da Aysel Tekerek’e

İzmir’de Deniz Tütmez’e

Gaziantep’te Sibel Altıntaş’a

Sakarya’da Murat Taksim’e!

 

Atilla Göktaş, Avni Sevinç, Aydan Çetintürk, Ali Tuncer, Cahit Albayrak, Cemil Topal, Dilek Günseli Doğan, Ekim Zehra Çakıroğlu, Ercihan Görürgöz, Erkan Sarı, Güner Tunca, Hasan Ergün, Hayrettin Torun, Hıdır Çevik, Hüseyin Karaca, Hüseyin Nurali, İbrahim Güner, İbrahim Özmen, İbrahim Özyürek, İbrahim Selçuk, İlhan Tunca, İrfan Tunca, Kadri Kar, Kamber Söğüt, Kemal Parlak, Kemal Gürbüz, Kenan Doğan, Mehmet Keçeci, Metin Birkan, Mikail Eroğlu, Muharrem Kahraman, Mustafa Sarıbaş, Naciye Babalık, Naciye Karakoçak, Nadir Uygun, Nimet Çakılkaya, Nurettin Fırat, Paşa Erbey, Rafet Yardım, Raşit Altay, Recep Zengin, Sedat Özen, Suat Gençağa, Şaduman Özyürek, Umut İleri, Yahya Oskay

To Top