0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

TKH İstanbul İl Örgütü`nden Sivas Katliamı anması
TKH İstanbul İl Örgütü`nden Sivas Katliamı anması

Türkiye Komünist Hareketi (TKH) İstanbul İl Örgütü, 2 Temmuz 1993 de gerçekleşen Sivas Katliamı ile ilgili Kadıköy Süreyya Operası önünde basın açıklaması düzenledi.

TKH İstanbul İl Örgütü’nün “Sivas’ta yakanlar, memleketi satanlardır… Unutmadık, unutturmayacağız!” başlıklı açıklamasında “27 yıl önce 2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta, günlerce önceden başlayan provokasyonlar sonrasında gerçekleşen gerici bir kalkışmayla, 35 aydın ve yurttaşımız dünyanın gözleri önünde yakılarak katledildi. Geçen 27 yıl boyunca bu insanlık dışı katliamın failleri tam olarak bulunamadı ya da bulunmak istenmedi. Katliamla ilgili dava AKP iktidarı tarafından zaman aşımına uğratılarak faillerin yargılanmasının önüne geçildi.” denildi.

Açıklamada, “Türkiye Cumhuriyeti hem içeride hem de dışarıda İslamcı siyasetin sonuçlarından muzdarip bir ülke durumundadır. Dış politikada emperyalizm işbirlikçiliği ve mezhepçiliğin ülkemizi getirdiği nokta Suriye’nin bölünme politikalarına ortaklıktan başka bir şey olmamıştır. Komşularla sıfır sorun politikasından, yeni Osmanlıcılığa; Büyük Ortadoğu Projesi’nin eş başkanlığından Suriye’de cihatçı çetelerin hamiliğine yürüyenlerin yolları Sivas katliamı ile açılmıştır. Bunları unutmadık.” ifadeleri kullanıldı.

WhatsApp