0541 515 1920 | iletisim@tkh.org.tr

Yeni Kaledonya’nın emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin yanındayız
Fransız emperyalizmi bir kez daha saldırıyor
Yeni Kaledonya’nın emperyalizme karşı bağımsızlık mücadelesinin yanındayız
Fransız emperyalizminin Yeni Kaledonya’da ordu ve polis takviyesiyle Kanak halkına karşı başlattığı yeni saldırı dalgasını kınıyoruz. Bu saldırı bir NATO gücü olan Fransa nezdinde bir kez daha emperyalizmin ve kolonicilik siyasetlerinin gerçek yüzünü ortaya koymaktadır.
 
Fransa, bugüne kadar, 1998 Koumea Anlaşması ile verdiği söz gereği Yeni Kaledonya’nın yönetimini ada halkına bırakılması için bağımsızlık taleplerini sözünü Avrupalı yerleşimcileri kullanarak engel olmuştu. Bugün ise haklı bağımsızlık talebini, seçmen yapısıyla oynayarak etkisizleştirme çabalarına girişmiştir.
 
Adanın bağımsızlığını engelleme çabalarına karşı yükselen haklı tepkiyi silahsız halka karşı 17 bin kilometreden ordu ve polis güçlerini sevk ederek ve internet sansürüyle bastırma çabası ise en hafif deyimle ikiyüzlülüktür ve sakil kalmaya mahkumdur.
 
NATO’yu Rusya’ya karşı bir savaşa sürüklemekten çekinmeyen Macron ve Fransız emperyalizminin pek meraklı olduğu demokrasi derslerinin ne anlama geldiğini Afrika’daki örneklerinin ardından Pasifik Okyanusu’nda da bir kez daha görüyoruz.
 
Fransız emperyalizmine karşı mücadele eden Kanak halkını ve bu mücadelenin öncüleri Kanak Sosyalist Ulusal Kurtuluş Cephesi’ni selamlıyor ve devrimci dayanışmamızı paylaşıyoruz.
 
Kahrolsun emperyalizm!
WhatsApp